Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Oceňovaný český fotograf Martin Stranka pořádá v Mánesu svou největší výstavu

I Am Nature | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I Am Nature | foto: Martin Stranka

Mladý český fotograf Martin Stranka, který sbírá po celém světě prestižní ocenění, se rozhodl v březnu uspořádat svou největší výstavu v pražské Výstavní síni Mánes. K výstavě vydává i knihu svých fotografií, která bude ovšem dostupná pouze během výstavy.

The Escapist
I Bloom For You

„Čtrnáct let práce a přes půl roku příprav směřovalo k tomuto okamžiku — mé doposud největší výstavě „Dechem“ ve Výstavní síni Mánes v centru Prahy. Čtrnáct let stále zahraničních výstav a tak je toto pro mě pomyslný návrat domů do České republiky. Je mi také ctí, že celá událost si jako jediná získala záštitu světové organizace World Photography Organisation. K výstavě také vyjde zcela nová kniha Dechem, která bude v omezeném počtu k dispozici na místě. Navíc jsme zvolili jedinečný koncept výstavy tak, že budu osobně na výstavě každý den přítomný,“ napsal na facebookovou stránku události.

Během posledních let získal 50 cen v mezinárodních fotografických soutěžích. Vystavoval v Los Angeles, New Yorku, Londýně, Orlandu, Milánu, Kyjevu, Hongkongu a v mnoha dalších městech. Sám vydal a vyprodal první fotografickou knihu. 

V loňském roce uspěl Stranka s fotografií Snílci a válečníci (Dreamers and Warriors) v celosvětově uznávané soutěži Sony World Photography Awards. Jeho snímek byl oceněn prvním místem v kategorii Creative Open (kreativní tvorba, volný styl). 

Martin Stranka, Česká republika, 'Dreamers and Warriors' (Snílci a válečníci)....

Sony World Photography Awards je ocenění, které od roku 2008 každoročně uděluje společnost World Photography Organisation v kategoriích Profesionál, Youth (Mládí), 3D, Student, National a Open jako uznání za mimořádné fotografie. Nejlepší díla jsou po vyhlášení vítězů vystavena v londýnské galerii Somerset House.

Martin Stranka

Martin Stranka se narodil v Mostě na severu Čech. Fotografii nikdy nestudoval, byl samoukem. I přesto mu to nebránilo dobýt světové galerie především v USA, ale i v Evropě i Asii se stovkou výstav. Za tu velmi krátkou dobu stihl už získat přes 50 mezinárodních fotografických ocenění. Více fotografií si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.