Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ohýbaný nábytek s červeným puntíkem

Design

  7:00
PRAHA - Od založení nábytkářské firmy Ton letos uplyne 150 let a díky spolupráci s dobrými designéry firma k narozeninám sbírá jednu prestižní cenu za druhou. Designéři ze studia Olgoj Chorchoj pro ni navrhli luxusní sáňky z jasanového dřeva a elegantní židli Simple, kterou firma s úspěchem představila na Milánském veletrhu. Spolupráce s o generaci mladšími designéry z Itálie firmě vynesla dokonce prestižní Red Dot Design Award 2011.

Židle Merano. foto: Ton

Mezinárodní soutěž Red Dot Design Award, jejíž porota hodnotí zpracování a design produktů, patří mezi nejuznávanější soutěže tohoto typu na světě. Každý rok hodnotí nezávislá mezinárodní komise přihlášené produkty a posuzuje je podle přísných kritérií (míra inovace, funkčnost, celková kvalita produktu atd.).

Red Dot Design Award 2011

Firma Ton letos v soutěži bodovala hned dvakrát. Red Dot Design Award získala židle Merano navržená italským designérem žijícím v Rakousku, Alexanderem Guflerem. Ocenění "Honorable Mention" získal němý sluha jménem Petalo, kterého pro Ton navrhla italská designérka Eugenie Minerva.

Skica  židle Merano.

Alexander Gufler (1978) vystudoval školu pro klenotníky v německém Pforzheimu a v  letech 2003 - 2009 studoval průmyslový design na Univerzitě užitého umění ve Vídni (mimo jiné pod vedením Bořka Šípka). Židli Merano, kterou navrhl pro Ton, pojmenoval podle svého rodného města.

Židle Merano v červené barvě.

Dominantními prvky židle Merano jsou dvě osově se křížící ohnuté překližky, které slouží jako sedák a zádová opěrka. Navzdory obvyklým detailům ohýbaného nábytku však Gufler použil nohy z rovných hranolů. Židle je pevná a stabilní, ale překvapivě celkem lehká.

Němý sluha Petalo, jenž bez řečí podrží odložené svršky, rozvíjí motiv klasické thonetovské ohýbané židle. Jeho autorka Eugenia Minerva, která se příznačně jmenuje po římské bohyni moudrosti a řemesel, spojila tradiční řemeslo s románskou estetikou a navrhla praktického pomocníka do domácnosti. Ten, kdo má již s tímto typem vybavení nějakou zkušenost, jistě ocení stabilitu a skutečnost, že z objektu netrčí nic, o co by se dalo zakopávat.

Němý sluha Petalo.

Eugenia Minerva se narodila na jihu Itálie v roce 1978. Na Univerzitě v Pescaře (University of Pescara) získala akademický titul v oboru průmyslový design. V roce 2008 si ve stejném městě založila své vlastní designové studio [me]design, specializující se na tvorbu interiérů, návrhy nábytku a produktový design.

Ještě zajímavější než sluha je podle mého názoru stůl Similda od stejné autorky. Ačkoliv si nepotrpím na skleněné desky, v tomto případě musím udělat výjimku. Eugenia Minerva totiž vytvořila podnož, která je tak krásná, že by byl hřích ukrýt ji pod dřevěnou desku. Pod skleněným plátem podnož vyznívá jako temperamentní dřevěná skulptura odkazující na nejlepší léta italského designu.

Stůl Similda se skleněnou deskou.

Stůl lze kombinovat se širokou škálou židlí. Hodí se k němu i Simple od designérského studia Olgoj Chorchoj, která je celodřevěná a elegantně dynamicky zvlněná. Při své první exkurzi do výroby firmy TON prý designéři řekli: "Interesantní, musíme vyrobit něco simpl." A tak se také stalo. Zcela bombastická je však kombinace stolu Simila s židlemi Merano, které získaly onen červený puntík, jenž značí dobrý design.

Barové židle Rioja.

Dalším tipem jsou stoličky Rioja, které existují nižší i vyšší ve formě barových židlí a fungují také jako zajímavý solitér. Navrhli je němečtí designéři Ronny Eysser (1980) a Alexander Grimm (1978) ze studia Lounge Designgroup.

Škoda, že většina ostatních tuzemských výrobců nábytku si na spolupráci s mladými designéry příliš netroufá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!