Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Ojedinělá výstava v Plzni. Designové výrobky z recyklovaného plastu

K unikátním exponátům patří například židle Sea Chair od anglického Studia... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K unikátním exponátům patří například židle Sea Chair od anglického Studia... | foto: ČTK

PLZEŇ Designové předměty, boty, stroje, umělecké objekty i multimediální instalace vyrobené z recyklovaného plastu představuje ojedinělá výstava v plzeňském DEPO2015. Expozice „Má plast“ zahrnuje díla 15 zahraničních i českých designérů a umělců, zaměřená na téma recyklace plastu. Mnohé exponáty uvidí české publikum poprvé, řekl autor námětu a kurátor výstavy Jiří Sulženko.

„Plast je všude. Poletuje ve vzduchu, válí se na zemi a především plave ve všech mořích. Plastového odpadu je tolik, že se dostal i do těla živočichů na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na Zemi,“ poznamenal. Výstava nabízí práce umělců a designérů, kteří se snaží na problém upozornit a navrhnout tvůrčí řešení. „Ukazujeme výběr těch nejzajímavějších zodpovědných a kreativních, vtipných i vážných, fungujících i teprve se rodících nápadů, uměleckých vyjádření a designových řešení,“ popsal Sulženko.

Výstava

Výstava bude otevřena do 28. února 2017. Od 27. do 31. října se část výstavy představí i na pražské přehlídce Designblok.

K unikátním exponátům patří například židle Sea Chair od anglického Studia Swine. Židle byla vyrobená na moři na rybářské lodi z plastu vyloveného z vody. Oceánský plas a pytlácké sítě použil pro svou botu londýnský designer Alexander Taylor. Světově uznávaná umělkyně Veronika Richterová přivezla tři velké lustry vyrobené z PET lahví. Berlínský kolektiv Plastique Fantastique pro výstavu vytvořil čtyři obří nafukovací tubusy, které opticky i pocitově zmenšují prostory depa podobně, jako rostoucí objem plastového odpadu ubírá životní prostor na Zemi.

V plzeňské kreativní zóně DEPO2015 začala výstava Má plast - umění, design a...
Expozice „Má plast“ zahrnuje díla 15 zahraničních i českých designérů a umělců,...

Místní tvůrce zastupuje sochař Benedikt Tolar, který připravil sérii grilovaných a deformovaných odpadkových košů, pestrobarevnou hernu pro děti z plastových kontejnerů a formule z barevných popelnic. Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni Vít Trunec s kolektivem představují „plastovou“ variaci české hymny. Tvůrci využili toho, že krokové motory 3D tiskárny při různých rychlostech vyluzují určitý tón. Hymnu tak převedli do jazyka tiskárny a lidé uslyší a také uvidí, jak vypadá hymna v pojetí 3D tiskárny.

Hlavním smyslem expozice je podle Sulženka snaha přitáhnout pozornost k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu. „Chceme dát lidem možnost vlastnoručně recyklovat a vymýšlet zajímavý design. Ukazujeme proto nejen přístup designérů a umělců, ale vyzýváme návštěvníky, aby přinesli svůj plastový odpad a přetavili ho do nových výrobků,“ dodal.

Hlavním smyslem expozice je podle Sulženka snaha přitáhnout pozornost k tématu...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....