Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Eva Eisler: O designu, slávě, štěstí i plavání

Eva Eisler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Eisler |

Eva Eisler uhranula umělecký svět svými šperky. Slavný designér Massimo Vignelli dokonce tvrdí, že bez šperku, který pro něj česká umělkyně vyrobila, nevychází. Přesto jde šperk poslední dobou stranou a Eva Eisler se věnuje hlavně svým studentům, pořádá výstavy a zabývá se instalacemi. Ta poslední je pro prezentaci VŠUP v Miláně.


Její cesta k minimalismu začala u ready-made šperků. “Vznikaly objekty, lampy, šperky ze zubních vrtaček, kuchyňského nářadí a tak. Neměla jsem tušení o Duchampovi, Josephu Beyusovi. Zajímalo mě použít šperk jako provokaci proti uniformosti a strachu se nějak vizuálně identifikovat. To byl konce 60.let. Až posléze jsem se dozvěděla, že v té době například Gijs Bakker vytvářel monumentální body art z potrubí ke kamnům, nebo že Anni Albers ve 40.letech vytvářela šperky ze svorek na papíry, a řada dalších..,” přibližuje designérka své začátky.

EVA EISLER

Šperkařka, designérka, sochařka, umělkyně, kurátorka. Získala nespočet ocenění a její šperky najdete ve sbírkách galerií po celém světě. Mezi lety 1983 a 2006 žila v USA, přednášela na New York University, Parsons School of Design i Rhode Island School of Design. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vede od roku 2007 Ateliér K.O.V. .

Dnes jí nepotkáte jinak než v černém a s výraznými  ocelovými šperky. “Redukce nepodstatného vede k čisté formě a vypíchnutí podstaty, obsahu, “ vysvětluje svou oblibu v minimalismu. To však neznamená, že by Eva Eisler byla ledová, černobílá bytost. Považuje se za optimistku, aby rozveselila svůj šatník pořídila si několik barevných svršků a ke štěstí ji stačí “klid v duši, mít se na co těšit a dostatek času a mentálního prostoru pro práci a přátele.”


Náramek Evy Eisler

Náramek Evy Eisler

Její šperky najdete v galeriích a sbírkách po celém světě, nosí je ženy slavných architektů a designérů, i designéři sami. Jedním z nich je Massimo Vignelli, autor legendární mapy metra New Yorku (, která už byla bohužel nahrazena..): “Massimo Vignelli říká, že bez šperku, který jsem pro něho vytvořila, nevychází ven.”


Zkušenosti předat dál

Své zkušenosti dnes velkoryse předává svým studentům na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. “30 let jsem budovala kontakty a vztahy na světové scéně, které dnes mohu předat studentům. To jim otevře dveře, ale je na nich, zdali ustojí to, do čeho vstoupí,” upozorňuje i na druhou stranu věci. Společně se svým ateliérem se příští týden chystá na designový svátek Salone Internazinale del Mobile do Milána. Pro výstavu navrhla instalaci a těší se na novinky, které ji třeba překvapí.

Jaký designér ji dojal k pláči? Umí plavat? Jak se dostat do ateliéru K.O.V.? Přečtěte celý on-line rozhovor, ZDE.{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...