Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Česká architektura je kvalitní a příjemně střízlivá, říká architekt Ondřej Chybík

Domek Lesanka ve Stoječíně. Autor: Jan Fabián, 2021 | foto: Archiv Jana Fabiána

Premium Rozhovor
„Česká architektura je normální, což je velice sympatické, a zároveň si myslím, že je to i správné a potřebné,“ říká architekt Ondřej Chybík (37). Ujal se výběru staveb pro letošní ročenku Česká architektura, která vychází již od roku 2000. Deset z nich – jako každý rok – představuje čtenářům Lidovek.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Před časem jste řekl, že česká architektura je kvalitní. Myslíte si to i po sestavení ročenky?
Je velice kvalitní. Navštívil jsem desítky míst s desítkami kvalitní architektury, která vznikla v posledních dvou letech, což je strašně krátký čas, přesto se mi podařilo najít mnoho zdařilých projektů. Ročenka by mohla upozornit na sto padesát staveb, a ne pouze na dvaatřicet!

Čeho si na naší architektuře nejvíce ceníte?
Normálnosti. Domy nejsou přehnaně extravagantní, jsou střídmé. Je patrné, že se architekti snaží efektivně využít každou tisícikorunu, kterou soukromý i veřejný investor do projektu vloží. Viděl jsem u všech objektů, ať už měly pár metrů čtverečných jako lesní domek v České Kanadě, nebo šlo o velká sídla, jako je například centrála banky ČSOB v Hradci Králové, racionální řešení, vysokou estetickou hodnotu, kvalitní provedení i kvalitní vnímání kontextu. Snažíme se jako architekti být zodpovědní a velice efektivní. Naše architektura je příjemně střízlivá, což je mi velice sympatické, a zároveň je to správné a potřebné. Myslím si, že to nás odlišuje od jiných zemí.

Knihovna a spolkové centrum ve Vratislavicích. Autoři: Jiří Janďourek, Ondřej Novák (atakarchitekti, Liberec). Spoluautorka: Jana Janďourková Medlíková, 2019–2021

Od kterých?
V zemích, které jsou výrazně bohatší, architekti daleko víc experimentují s formou, často se pouštějí do organických forem, které jsou někdy až samoúčelné. Domy jsou zbytečně ukřičené. U nás když není objekt hranatý, je to z jiného než estetického důvodu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!