18. září 2013 16:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Originalita? Design nezačíná od nuly, vždy rozvíjí již něco hotového

Kateřina Přidalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Přidalová | foto: Archiv designérky

V úterý začal v sídle neziskovky CZECHDESIGN Týden přístupného designu, který měl dnes na programu workshop vedený grafickými designéry Lukášem Kijonkou a Kateřinou Přidalovou. Mladí designéři v něm navrhovali nový orientační systém pro budovu Domu s pečovatelskou službou v Týnské ulici.

"Workshop, který dnes probíhá je právě příkladem přístupného grafického designu, neboť účastníci workshopu, grafičtí designéři mají za úkol navrhnout orientační systém pro budovu Domu s pečovatelskou službou v Týnské ulici v Praze, jehož uživatelé jsou především senioři a vyznat se v prostoru je značně komplikované. Právě senioři dnes tvoří poměrně velkou cílovou skupinu, která je na trhu mnohdy opomíjená. Equal design si právě klade za cíl vytvářet řešení pro nejširší publikum, handicapované a seniory nevyjímaje. Na workshopu zazněly přednášky od odborníků, kteří se seniory pracují a designéři se rovněž seznámili s problematikou zrakových potíží, které mnohdy seniorům komplikují život. V kombinaci s dispozičně složitým domem v Týnské je tedy potřeba zohlednit všechny tyto aspekty a vytvořit řešení, které seniorům pomůže," prozradila Přidalová s tím, že veřejnost se prostřednictvím CZECHDESIGNu bude s výsledky moci seznámit za 14 dní.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR S KATEŘINOU PŘIDALOVOU

Kateřina Přidalová se tématu přístupného designu věnuje několik let, provozuje web vizualnikultura.cz a píše do časopisu A2. V on-line rozhovoru se čtenářům vysvětlila i svůj názor na design jako takový. "Design vnímám jako složitý proces, který není jen o produktech a jejich autorech, ale i o službách, strategiích jak řešit konkrétní problémy ať už se jedná o vizuální komunikaci, sedací soupravu nebo urbanistické řešení. Je to mezioborová platforma. Naprosto se ztotožňuji s citací odbornice na přístupný design Päivi Tahkokallio, že design je příliš důležitý na to, aby byl ponechán pouze designérům." (Rozhovor se světově respektovanou finskou teoretičkou čtěte zde.)

Je možné být dnes originální?

Designérka a teoretička se v on-line rozhovoru dotkla i aktuálního tématu originality, je dnes vůbec možné přijít s absolutní novinkou? "Jan Michl, teoretik designu, uvažuje o designu jako o redesignu – tedy oblasti, kde tvorba nezačíná od nuly, ale vždy vychází a rozvíjí již navržené řešení, posouvá se do nových kontextů a významů, a to je, myslím, velmi výstižné," připomněla nakonec designérka.

Týden přístopného designu, vizuál

Týden přístopného designu

Pokud vás zajímá, jak může být nejen grafický, ale i třeba produktový design ohleduplný ke svému okolí, určitě navštivte výstavu Design v nejlepších letech, čtvrteční seminář o equal designu se zahraničními hosty, nebo sobotní venkovní program pod heslem Design seniorům. Všechny aktivity se konají v CZECHDESIGNu ve Vojtěšské nebo v jeho blízkém okolí. Více informací naleznete ZDE.

terTereza Houdková

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)