Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ozdoby ze 30. let, ale i ručně vyráběné. Jak zdobí stromky designéři?

Design

  5:55
Co mají na Vánocích rádi a co jim naopak přijde nevkusné? Balí dárky do novin či loňského papíru? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

Vánoční ozdoby (ilustrační foto) foto: Shutterstock

1) Máte doma stromeček? A jak jej zdobíte? 

2)  Vyrábíte si vlastní ozdoby?

3)  Jak balíte dárky? Vystačíte si s nabídkou balících papíru v obchodních domech nebo investujete do luxusnějších motivů? A schováváte si papír z minulých let, jak se to dříve dělávalo?

4)  Kromě stromku, zdobíte interiér bytu i jinak?

5)  Je něco, co vám připadá na Vánocích naprosto nevkusné?


Kristýna Malovaná, šperkařka

1) Ano, vždycky! Jeho rozměr je spíše symbolický - předloni to bylo spíš něco jako větev, kterou jsme přidělali k malířskému stojanu. Ten mě moc bavil! Bez stromečku si to nějak nedovedu představit - bez té vůně. To je vždycky moje úloha, které se ráda zhostím. Pokaždé jinak, decentně, někdy s ozdobami po babičce, které jsou z 30. let, jindy z přírodních surovin. Někdy jen pár zajímavými kousky. Ale prskavky ani svíčky nechybí nikdy! Mám ale ráda, když je pořád stromek stromkem a ne jen jakýmsi věšákem.

2) Spíš kupuji staré ozdoby nebo různé skleněné kousky. Někdy je to směs takových podivných věcí. Záleží na náladě a na co narazím v dílně, doma nebo co se objeví přes rok - tím pak můžu stromeček ozdobit.

3) To mě strašně baví! Obalový design je důležitý! Vyrábím v podstatě obal ke každému dárku, takže je to většinou dost pestré. Nemusím to být vždy nutně papír, někdy je to nějaký materiál, na který narazím a líbí se mi, tak ho použiji. Musí to fungovat i s obsahem - dárkem uvnitř. 

Kristýna Malovaná

Kristýna Malovaná

Mám zásobu různých papírů na produkty, které prodávám, ale i na šperky. Mám papír ráda, takže kupuju různé už v průběhu roku, jen tak. Takže naštěstí nešílím v prosinci v obchodních domech.. Ale ne vždy musím nutně sáhnout po papíru. Většinou nic nezbyde. 


4) Líbí se mi vůně stromů, takže spíš postačí pár větviček, svíčky, František... Vůně. Spíš takový mini vánoční přírodní zátiší. Pokaždé je to jiné. Dle toho, co se objeví. A co mi projde. 

5) Irituje mě každoroční trh na Staroměstském náměstí, včetně vánočního stromku-rakety. Říkám si vždycky, že nechápu, proč to nejde udělat hezky, vkusně, nepřeplácaně. A šlo by to! V prosinci, kdy přijde nákupní šílenství, se snažím nejen obchodním domům zdaleka vyhýbat a nakupuji u lokálních designerů, v malých obchodech, kde je to osobnější a ještě k nákupu dostanu svařák. Nebaví mě ta hysterie okolo a neklid některých lidí, který je cítit ve vzduchu. Ale myslím si, že záleží na každém z nás, zda se tím nechá strhnout, či ne. Obdarovat blízké je krásné, ale někdy je ještě hezčí se v klidu pohromadě setkat a užít si to.

Pavel Berky, návrhář

1) Ano, stromeček máme každý rok. Zdobíme ho ručně dělanými slaměnými ozdobami a světýlky.

2) Bohužel na to není moc času, záležet si spíš dávám na prostřeném stolu a štedrovečernní večeři.

3) Dárky balím do obyčejného balícího papíru, který používám na střihy. Mám rád tu přírodní barvu i strukturu papíru. Neschovávám.

Pavel Berky

Pavel Berky

4) Ano. Doma máme rádi, když to všude svítí, taky zdobíme interiér jehličím a červenými mašlemi.

5) Všobecně nemám rád kýč, takže mi občas vadí přezdobené ulice Prahy.

Jakub RA, designér

1) V Praze ne, ale doma na Moravě samozřejmě ano. Máme už několik let stejný strom, umělý, vysoký a máma ho vždy nádherně nazdobí. Když se utrhnu dřív z Prahy tak jí pomáhám se zdobením. Pustíme si k tomu nějakou super hudbu, většinou je to Madonna nebo Duran Duran a prostě zdobíme společně.

2) Kéž bych měl tolik času!

3) No toto je pro mě Španělská vesnice. Mnoho lidí si myslí, že jako umělec budu mít vždy nejkrásněji zabalené dárky, ale pravdou je, že jsem na toto úplně levý a vůbec mě to nebaví. Většinou to tedy vyřeším dárkovou taškou. Ani rodiče nejsou zvyklí balit dárky, vždy je nám dali pod stromeček tak jak jsou, na nic si to nehrálo a mě se tento přístup líbí. 

Jakub Ra (vlevo) se svým přítelem

Jakub Ra (vlevo) se svým přítelem

4) V Praze si letos s přítelem plánujeme trochu vyzdobit byt. Doma na Moravě je toho nazdobeno dost. Od terasy kde jsou Vánoční skřítci, přes trámy v obýváku světýlka, rozhořený krb, je to krásné. Díky mohu moje máma má fakt styl a nepotkáte u nás klasické kýčovité ozdoby a červeného Santu. Vše je decentně laděno do bílé, šedé a zlaté.

5) Zabíjení zvířat skrze večeři!!!! Je to nesmysl, který se vleče už tolik let a myslím, že v dnešní době už bychom to nemuseli mít zapotřebí. Já už si 8 let dávám na Štědrý den bramborový salát se sojovou majonézou a k tomu mi babička osmaží bud tofu nebo tempeh a jsem nejspokojenější na světě. 

Petra Hušpauerová, návrhářka (Appart Label)

1) Ano, máme. Bez stromečku by to nešlo. Musí být hodně velký a já miluju skleněné ozdoby, koule různých tvarů, sbírám je všude možně a každý rok nějaké přibudou. Pak už jen světýlka a nic víc nepotřebuju.

2) Spíše ne, už jsem to dlouho nedělala. Naštěstí mám okolo sebe spoustu šikovných designérů, kteří dělají i ozdoby. 

Petra Hušpauerová, která stojí za značkou Appart Label

Petra Hušpauerová, která stojí za značkou Appart Label

3) Podaří se mi vždy ulovit pár balících papírů v Německu které mi samozřejmě nikdy nestačí, takže končím u obyčejného hnědého papíru, kterého mám doma tuny kvůli Appartu. Takže se pak snažím aspoň o kreativní stuhy nebo detaily (jmelí, větvičky, apod.) Nejedná se tedy o žádné luxusnější motivy. Nee, to jsme doma nikdy nedělali, co si pamatuju. 

4) Ano, světýlka, větvičky jehličí a vše s píše v přírodních tonech. Žádný lesklý kýč.

5) Neodpověděla. 

Hanuš Lamr, šperkař

1) Stromeček máme vždycky v arkýři v našem romantickém bytě. Zdobíme ho v kombinaci starých rodinných i nalezených ozdob. Každoročně se pár ozdob rozbije a tak je hnedle důvod pořídit nové. Vyrábíte si vlastní ozdoby? Moje ozdoby jsou především šperky. I když jimi nezdobím přímo stromeček, zdobí ony právě v období Vánoc nejednu ženu která běhá okolo stromečku. 

Zlata Lamrová a Hanuš Lamr v kuchyni

Zlata Lamrová a Hanuš Lamr v kuchyni

2) Vyrábíme si ale vlastní ozdoby z kopečků Bělomechu sivého. Když nějaké lesní zvíře mech odkopne tak mech obrazí i z druhé strany. Vypadá pak jako takový mechový oblázek. Moje žena Zlatka Lamrová která je známou textilní designérkou taky šije originální hedvábné andílky. 

3) Přiznám se, že balení mi moc nejde. V poslední době je nejčastěji nechávám zabalit v dárkových službách. Dárky pro děti balí moje žena, ta je na to odborník a baví ji to. Trochu mě vždycky mrzí když všechny ty krásné obaly pak děti roztrhají. Většinou ne, jen když je nějaký výjimečně krásný. Mám někde schovaných několik zajímavých papírů ještě z období Tuzexu, třeba s dekorem větviček. 

5) Před Vánoci, v listopadu sbíráme s dětmi veliké listy ze stromové Magnolie, ty pak napichujeme na nějaký prut, třeba stonek Hortenzie a vzniká takzvané “Hnízdo”, to se pak pověsí ke stropu doprostřed obývací místnosti. Nevkusné mi přijde že se z vánoc často vytrácí poezie a převáží materiální hodnoty. Řečeno slovy mojí dcery: Je blbý když se sejde hrozně lidí na jednom místě a všichni spěchají. My se vždycky donutíme a jdeme si na Štědrý den zazpívat koledy na zámecké schody.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat