Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paranoia v Miláně, Češi přivezli na výstavu odposlechy

Design

  6:38
Hodiny, plastiky a mísy jako muchomůrky, štěnice (myšleno odposlechy) či drátěné křeslo. Taková bude letošní česká přehlídka na nejprestižnějším světovém design weeku na světě. Na italském veletrhu Salone del Mobile se představí UMPRUM, značka Křehký, Lugi a další.

Pražské studio Koncern představuje svou nejnovější kolekci pokovených skleněných objektů Embracing Paranoia demytizující svět sledování a odposlouchávání. foto: Filip Šlapal

Vůbec jednu z nejzajímavějších expozic připravilo studio Koncern Design Studio. Do Milána vezou nejnovější kolekci svítidel a instalací zvanou Embracing Paranoia, která výtvarným způsobem pojednává fenomén sledování a odposlechů prostřednictvím interiérových prvků podílejících se na sběru informací kolem. Odkazuje se k odposlechům a ikonickému Velkému Bratrovi.

Pražské studio Koncern představuje svou nejnovější kolekci pokovených skleněných objektů Embracing Paranoia demytizující svět sledování a odposlouchávání.

„Na každém rohu nás sledují kamery, na silnicích mýtné brány, odposlouchávají nás vlastní telefony a televizory, tak jak BBC před měsícem odhalila odposlouchávající televize Samsung. Tato situace se stala zdrojem inspirace pro experimentální kolekci předmětů, které v sobě kombinují tradiční české sklo, inovativní technologii 3D tisku a rafinované audio systémy,“ popsali tvůrci z českého studia Koncern, které tvoří duo Jiří Přibyl a Martin Imrich.

Funkce štěnic:

V průběhu výstavy kdykoli zavolejte na tato čísla a můžete Koncern Design Studio odposlouchávat. + 39 33 49 14 50 97 + 39 33 89 63 59 03

Největší zajímavostí je však fakt, že expozice je odposlouchávána. Na různých místech expozice jsou umístě štěnice. „Prostřednictvím zveřejněných italských telefonních čísel na webových stránkách studia a přímo na výstavě se bude na ně možné kdokoliv napojit a na chvíli se stát Velkým Bratrem, doplnila za Koncern Design Studio Lenka Straková.

Pražské studio Koncern představuje svou nejnovější kolekci pokovených skleněných objektů Embracing Paranoia demytizující svět sledování a odposlouchávání.

Ateliér UMPRUM i hodiny ze vzácných dřevin

Stejně jako v posledních letech i letos se milánského design weeku účastní i pražská UMPRUM, která fakticky přenesla svůj ateliér přímo na výstavní plochu.

„Studentský tým, tvořený mladými designéry z Ateliéru design nábytku a interiéru, přenese do milánské haly své domovské studio v poměru 1:1. Návštěvníci dostanou skvělou příležitost stát se na krátkou chvíli součástí ateliérového života. Aktivně se zapojí do procesu vývoje výrobků a zakusí tvůrčí atmosféru školy na vlastní kůži,“ vysvětlila Veronika Pařízková z UMPRUM.

Muchomůrky od Ineke Hans pro značku Křehký.

V Itálii se krom jiného prezentuje i značka Křehký. Ta ukáže svoj Muchomůrky. Na svědomí je má Ineke Hans. jedná se o kolekce mís a stojících plastik. Holandská hvězda Ineke Hans prokázala svůj typický smysl pro humor a prostředí, pro které navrhuje, a navrhla pro Křehký kolekci nečekaných křišťálových plastik a mís jak vystřižených z fantaskního lesa – zářivě žlutých Muchomůrek. 

Foukaly se za jejího osobního dozoru ve sklárně Bořka Šípka v Novém Boru a místo to bylo téměř symbolické. Nejen kvůli houbařské tradici okolních Lužických hor, ale zejména kvůli Bořkovi Šípkovi, u kterého Ineke kdysi v Holandsku studovala a pracovala a který zásadně ovlivnil i její pohled na design.

V pořadí druhá série LUGI limited voní po exotickém dřevě. Minimalistické Hodiny KOLO z naší kolekce jsme oblékli do pěti vzácných dýh z celého světa.

Na design weeku je zastoupena i značka Lugi, které se prezentuje s minimalistickými nástěnnými hodinami. Kolekce je vyrobena ze vzácných dřevin. „Minimalistické Hodiny KOLO z naší kolekce jsme oblékli do pěti vzácných dýh z celého světa. Makasarský eben, indická jabloň, citronové dřevo, teak a zebrano. Každá z použitých dřevin má své jedinečné vlastnosti, které využíváme také při výrobě zakázkového nábytku a v interiérových realizacích,“ přiblížili tvůrci.

Milánský design week Salone del Mobile je včetně českých expozic otevřen do neděle 19. května.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!