Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piazzeta Národního divadla plná květin. Výstava má upozornit na léčivé rostliny

Design

  5:53
PRAHA - Na piazzettě Národního divadla vyrostla instalace Victoria pragensis, chce upozornit na historické dědictví léčivých rostlin a na roli zeleně v městském designu.

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě narazíte na zelenou instalaci Victoria pragensis. Botanický labyrint z téměř tisíce rostlin, skrývá několik desítek rostlin, které se po celém světě využívají pro své léčivé účinky. foto: Jakub Nedbal

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě narazíte na zelenou instalaci Victoria pragensis. Botanický labyrint z téměř tisíce rostlin, skrývá několik desítek rostlin, které se po celém světě využívají pro své léčivé účinky. Autoři instalace – kolektiv Hænke spolu s architektem Jurášem Lasovským – tak chtějí upozornit na historické dědictví medicíny, a na roli zeleněv městském designu.

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě...
Piazzeta Národního divadla plná květin. Výstava má upozornit na léčivé rostliny

„Instalace Victoria Pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Je to krajina z téměř tisíce rostlin dohromady vytvářejících měkké zelené kontury, které kontrastují s okolními budovami Národního divadla. Zásadně tak mění prostor náměstí a vytváří „les rostlin“ obklopujícího každého návštěvníka,“vysvětluje svůj koncept Juráš Lasovský, který již pátým rokem žije a pracuje v Kodani.

„V botanickém labyrintu se mohou kolemjdoucí zastavit a zamyslet nad funkcí zeleně ve veřejném prostoru. V instalaci ale najdou i několik desítek rostlin, které se po staletí využívají pro svoje léčivé účinky. „Je úžasné pozorovat reakce lidí, kteří skrze piazzettu procházejí. Od té doby, co jsme na ní umístili instalaci, už nejsou tolik ve spěchu. Posedávají na lavičkách uprostřed rostlin, procházejí se instalací a hledají léčivky nebo si jen tak dělají selfíčka. Prostor piazzety si každý osvojil podle sebe, a navíc přitom hravou formou poznávají léčivé rostliny. Přesně o to nám šlo,” komentuje děni na piazzettě etnobotanik Julien Antih, zakladatel projektu Hænke.

Autor:

Mohlo by vás zajímat