Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Piazzeta Národního divadla plná květin. Výstava má upozornit na léčivé rostliny

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě... | foto: Jakub Nedbal

PRAHA Na piazzettě Národního divadla vyrostla instalace Victoria pragensis, chce upozornit na historické dědictví léčivých rostlin a na roli zeleně v městském designu.

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě narazíte na zelenou instalaci Victoria pragensis. Botanický labyrint z téměř tisíce rostlin, skrývá několik desítek rostlin, které se po celém světě využívají pro své léčivé účinky. Autoři instalace – kolektiv Hænke spolu s architektem Jurášem Lasovským – tak chtějí upozornit na historické dědictví medicíny, a na roli zeleněv městském designu.

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě...
Piazzeta Národního divadla plná květin. Výstava má upozornit na léčivé rostliny

„Instalace Victoria Pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Je to krajina z téměř tisíce rostlin dohromady vytvářejících měkké zelené kontury, které kontrastují s okolními budovami Národního divadla. Zásadně tak mění prostor náměstí a vytváří „les rostlin“ obklopujícího každého návštěvníka,“vysvětluje svůj koncept Juráš Lasovský, který již pátým rokem žije a pracuje v Kodani.

„V botanickém labyrintu se mohou kolemjdoucí zastavit a zamyslet nad funkcí zeleně ve veřejném prostoru. V instalaci ale najdou i několik desítek rostlin, které se po staletí využívají pro svoje léčivé účinky. „Je úžasné pozorovat reakce lidí, kteří skrze piazzettu procházejí. Od té doby, co jsme na ní umístili instalaci, už nejsou tolik ve spěchu. Posedávají na lavičkách uprostřed rostlin, procházejí se instalací a hledají léčivky nebo si jen tak dělají selfíčka. Prostor piazzety si každý osvojil podle sebe, a navíc přitom hravou formou poznávají léčivé rostliny. Přesně o to nám šlo,” komentuje děni na piazzettě etnobotanik Julien Antih, zakladatel projektu Hænke.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...