1. května 2015 6:34 Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeň chce dotaci půl milionu na renovaci skříní od Loose

Plzeň postupně zpřístupňuje interiéry, které navrhl známý architekt Adolf Loos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň postupně zpřístupňuje interiéry, které navrhl známý architekt Adolf Loos. | foto: ČTK

Plzeňský magistrát požádá stát o dotaci půl milionu korun na obnovu nábytku architekta Adolfa Loose, který kromě Vídně a Paříže zanechal výraznou stopu také v Plzni. Město chce rekonstruovat vestavěné meziválečné skříně vyrobené podle Loosovy předlohy pro byt v Plachého ulici 6, který je nemovitou kulturní památkou. Pokud radnice na nábytek, s nímž se musí zacházet jako s uměleckým dílem, dotaci získá, zakázku uskuteční, v opačném případě nikoliv, řekl primátorův náměstek Pavel Kotas (ČSSD).

„Budeme žádat z programu Podpora obnovy kulturních památek. Pro Plzeň je v něm na tento rok rozepsána celková částka 880 000 korun. Cena díla je zhruba půl milionu korun, související náklady nad rámec dotace ve výši minimálně 125 000 je město připraveno pokrýt ze svých zdrojů,“ řekl.

Vestavěný nábytek v ložnici tvoří sada šatních skříní, sekretář a dřevěné obklady stěn. Magistrát nechal loni vyhotovit nabídku na obnovu dřevěných dílců, opravy zámků a doplnění replik kování spolu s výrobou původní tapety z tkaniny a její instalace. Práce má provést odborná firma, která se městu osvědčila už při restaurování skříní v dalším z Loosových interiérů a jejíž pracovník má patřičnou licenci ministerstva.

Turistům se od dubna při pravidelných prohlídkách třikrát týdně otevře...
Turistům se od dubna při pravidelných prohlídkách třikrát týdně otevře...

V Plachého ulici 6 vznikl první Loosův plzeňský interiér - navrhl jej v roce 1907 pro Martu a Willyho Hirschovi. Tento prostor již zanikl, ve stejném domě se ale ve druhé patře zachovaly fragmenty apartmánu, který navrhl Loos o 20 let později pro Hirschova syna Richarda. Jde o ložnici s vestavěnými skříněmi. Tento interiér je veřejnosti přístupný pouze při zvláštních příležitostech.

Na základě Loosova návrhu vzniklo v Plzni více než deset interiérů, od dubna se mohou turisté vydat několikrát denně vždy ve čtvrtek, v sobotu a v neděli na dva prohlídkové okruhy po třech rekonstruovaných předválečných interiérech. Loosova architektura patří k základním bodům projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury, ale i do budoucna jedním z turistických lákadel města.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.