Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeň má na sídlišti kontroverzní obří sochu růžového králíka

Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka... | foto: ČTK

Silné emoce, negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka, který požírá drobné bledé lidské tělo bez hlavy. Za tmy třítunové soše od Adama Trbuška, studenta Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, svítí díky solárnímu napájení oči. Sochu dnes autor a představitelé prvního městského obvodu odhalili na nejrušnější křižovatce sídlištního komplexu Lochotín, u ulic Gerská a Studentská. Na místě zůstane nejméně rok, řekl starosta obvodu Miroslav Brabec (ČSSD).

Hned po instalaci téměř pětimetrové betonové skulptury se zvedly mezi lidmi silné emoce. Některým vadila velikost, téma i půlmilionové náklady, které obvod na instalaci tří děl mladých umělců poskytl. Část lidí králíka rezolutně odmítá, části se zas líbí. Některé matky si zejména na sociálních sítích stěžují, že králík děsí děti, jiné naopak tvrdí, že děti si ho oblíbily.

Socha nazvaná Panoptikum je Trbuškova bakalářská práce. Je jeho reakcí na současnou společnost a konzumní způsob života. „Cílem mé práce bylo vytvořit monument, pomník současnosti zobrazující stav společnosti tak, jak jej vnímám. Satirické dílo, znázornění člověka uvězněného v systémovém mechanismu. Naprosto bezmocný, nemocný a oddaný. Každý svým dílem přispívá k živení tohoto monstra, a co hůř, nekrmíme ho ničím jiným než sami sebou a ještě ho s láskou opečováváme,“ popsal.

Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka...
Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka...

Na soše pracoval několik měsíců. Půl roku přípravy a práce do sádry, další asi čtyři měsíce pracoval přímo na betonové soše. „Vždycky jsem si namíchal kýbl nebo kolečko betonu a postupně tvaroval,“ řekl Trbušek. Na závěr dostal ještě obří králík růžový nátěr, z něhož vynikají bílé zuby, oči a ocásek i bledá lidská figura s bezmocně svěšenými končetinami.

„Především je to vynikající socha, na které je vidět, že autor je skvělý modelér. Toto monumentální dílo zrealizoval sám a dotáhl jej od návrhu až do realizace,“ zhodnotil děkan fakulty Josef Mištera. Kritikům, kteří odpor k soše odůvodňují výchovou dětí, vzkázal, že ve srovnání se sochou je daleko větším problémem vodit děti kolem trafik, nebo je pouštět k televizi s filmy a zprávami plnými vražd.

„Zdaleka největší horory jsou ale v pohádkách například Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena, bratří Grimmů. Jsou plné hrůzy, krve a vražd, včetně vražd dětí a matek,“ dodal děkan. Cena, kterou obvod za sochy dal, je podle něj symbolická a pokryla pouze výrobní náklady - materiál a dopravu, nejsou v ní autorské honoráře.

Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka...

Negativní i pozitivní ohlasy budí v Plzni socha obřího růžového králíka...

Obvod chtěl oživit prostředí sídliště. „Poslední socha na Lochotíně byla instalována v roce 1988, tak jsme se rozhodli dát prostor mladým umělcům z Fakulty designu a umění a vypsali pro ně soutěž,“ řekl starosta Brabec. Kvůli králíkovi prý dostal desítky mailů a vzkazů, některé značně vulgární. „Zpočátku byly dvě třetiny negativní, ale v posledních dnech chodí převážně kladné ohlasy,“ dodal.

Ze soutěže vzešla tři díla, která vybrala komise. Kromě králíka je v dalších částech sídlištního obvodu umístěna ještě Krychle Petra Filipa symbolizující propojení lidí ve společnosti i spojení člověka s vesmírem a kovová plastika Chybička od Benedikta Tolara připomínající obří cvičební nástroj.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?