31. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeň vydala česko-anglickou knížku o designérovi Sutnarovi

Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše | foto: Plzeň 2015

Plzeň vydala česko-anglickou publikaci Ladislav Sutnar a Plzeň. Vyšla k loňskému 120. výročí narození světově uznávaného výtvarníka a designéra a plzeňského rodáka Sutnara. O jeho znovuobjevení a návrat do povědomí Plzeňanů město a místní Fakulta umění a designu usilují posledních zhruba sedm let, řekl děkan fakulty Josef Mištera.

Za tu dobu se podařilo uspořádat v Plzni téměř deset výstav souvisejících se Sutnarem, včetně dosud nejrozsáhlejší prezentace jeho díla i v evropském měřítku. Město udělilo Sutnarovi in memoriam čestné občanství, dostal pamětní desku i čestný hrob v péči města s originálním náhrobkem na ústředním hřbitově, kam byly z Ameriky převezeny jeho ostatky. Sutnarovo jméno nesou fakulta i galerie v centru města. Do Plzně se kvůli Sutnarovi sjíždějí odborníci z celého světa.

Soubor na čaj, 1931 Ladislav Sutnar (1897–1976) – návrh pro Krásnou jizbu...
Ladislav Sutnar, knižní tvorba

„Ta knížka není ani tak velká rozměrem, jako významem,“ řekl Mištera. Má totiž velký náklad a město ji bude distribuovat do infocentra, ale také například do škol, kde může sloužit jako podklad k výuce. „Jsou tam ty základní informace, je to čtivé, jednoduché. Je to určené pro široké publikum, pro místní lidi i pro turisty,“ řekl Mištera, který má na Sutnarově návratu do Plzně velkou zásluhu.

Fakulta plánuje další kroky, jak výtvarníka a designéra, který se proslavil zejména v Americe, ještě víc přiblížit lidem v Plzni. Za minulého režimu bylo totiž jeho jméno téměř vymazáno z povědomí. „Teď označujeme postupně ve městě domy, které mají souvislost se Sutnarem a vyjde virtuální bedekr,“ plánuje děkan. Fakulta vlastní také velkou sbírku artefaktů, dokumentů a památek spojených se Sutnarem. 

Téměř tři desítky beden, které daroval fakultě washingtonský Archives of American Art, obsahují texty, dopisy, skici i unikátní popisy postupného vzniku nejznámějších Sutnarových značek a log. „Bedny třídíme a připravujeme na fakultě vznik archivu, který bude sloužit i jako studovna,“ popsal Mištera. V nové budově Západočeské galerie, kterou by měl za několik set milionů korun postavit kraj, má vzniknout velká stálá expozice Sutnara.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz