31. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeň vydala česko-anglickou knížku o designérovi Sutnarovi

Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše | foto: Plzeň 2015

Plzeň vydala česko-anglickou publikaci Ladislav Sutnar a Plzeň. Vyšla k loňskému 120. výročí narození světově uznávaného výtvarníka a designéra a plzeňského rodáka Sutnara. O jeho znovuobjevení a návrat do povědomí Plzeňanů město a místní Fakulta umění a designu usilují posledních zhruba sedm let, řekl děkan fakulty Josef Mištera.

Za tu dobu se podařilo uspořádat v Plzni téměř deset výstav souvisejících se Sutnarem, včetně dosud nejrozsáhlejší prezentace jeho díla i v evropském měřítku. Město udělilo Sutnarovi in memoriam čestné občanství, dostal pamětní desku i čestný hrob v péči města s originálním náhrobkem na ústředním hřbitově, kam byly z Ameriky převezeny jeho ostatky. Sutnarovo jméno nesou fakulta i galerie v centru města. Do Plzně se kvůli Sutnarovi sjíždějí odborníci z celého světa.

Soubor na čaj, 1931 Ladislav Sutnar (1897–1976) – návrh pro Krásnou jizbu...
Ladislav Sutnar, knižní tvorba

„Ta knížka není ani tak velká rozměrem, jako významem,“ řekl Mištera. Má totiž velký náklad a město ji bude distribuovat do infocentra, ale také například do škol, kde může sloužit jako podklad k výuce. „Jsou tam ty základní informace, je to čtivé, jednoduché. Je to určené pro široké publikum, pro místní lidi i pro turisty,“ řekl Mištera, který má na Sutnarově návratu do Plzně velkou zásluhu.

Fakulta plánuje další kroky, jak výtvarníka a designéra, který se proslavil zejména v Americe, ještě víc přiblížit lidem v Plzni. Za minulého režimu bylo totiž jeho jméno téměř vymazáno z povědomí. „Teď označujeme postupně ve městě domy, které mají souvislost se Sutnarem a vyjde virtuální bedekr,“ plánuje děkan. Fakulta vlastní také velkou sbírku artefaktů, dokumentů a památek spojených se Sutnarem. 

Téměř tři desítky beden, které daroval fakultě washingtonský Archives of American Art, obsahují texty, dopisy, skici i unikátní popisy postupného vzniku nejznámějších Sutnarových značek a log. „Bedny třídíme a připravujeme na fakultě vznik archivu, který bude sloužit i jako studovna,“ popsal Mištera. V nové budově Západočeské galerie, kterou by měl za několik set milionů korun postavit kraj, má vzniknout velká stálá expozice Sutnara.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz