Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Plzeň vystavuje tvorbu legendárních architektů

Televizní vysílač a hotel Ještěd (ilustrační foto). foto: jested

Zásadní vliv i tvorbu legendárního ateliéru Sial neboli Sdružení architektů a inženýrů Liberec přibližuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Stavby z jejich dílny, mezi něž patří kromě jiných vysílač na Ještědu, pražský obchodní dům Máj nebo obchodní dům Ještěd v Liberci, zaujímají významné místo v dějinách české i světové architektury. Impulzem pro uspořádání výstavy bylo úmrtí vůdčí osobnosti sdružení, architekta Karla Hubáčka, loni v listopadu. Expozice je přístupná v Masných krámech do 15. dubna.
  7:00

"Návštěvníci uvidí 35 originálních plánů a 14 dobových i nových modelů staveb, mezi nimi ještědský vysílač, Českou boudu na Sněžce a další. Pětadvacet klíčových projektů dokumentujeme na 33 velkoformátových bannerech," řekl kurátor výstavy Jakub Potůček.

Nápad připravit dokumentaci o Sialu vznikl před třemi lety. Organizátoři se snaží využít doby, kdy je ještě možné zadokumentovat vzpomínky aktérů.

Sial jako sdružení různých profesí

Zrod Sialu je spjat se společenským klimatem v 50. a 60. letech. "Nástup stalinismu v Československu v roce 1948 vedl ke zrušení soukromých ateliérů, architekti museli do státních projektových ústavů," řekl Potůček. V libereckém Stavoprojektu se tak zformovala skupina architektů a konstruktérů, která z něj před sovětskou invazí v srpnu 1968 odešla a do roku 1971 fungovala pod názvem Sial. Výjimečná byla například tím, že šlo o sdružení různých profesí, uvedl Potůček.

Do tvorby Sialu se promítá postmodernismus, environmentální tendence, snahy o první energeticky úsporné stavby a další progresivní přístupy. Vůdčími osobnostmi sdružení, které hledalo východiska architektonické tvorby v technických inovacích, byli vedle Hubáčka architekt Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda.

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů Karel Hubáček

Podle autora koncepce výstavy Rostislava Šváchy je zásadní přínos Sialu i v invenčním a svobodomyslném prostředí zaštiťovaným osobností Hubáčka. Právě v tomto prostředí se zrodilo klíčové dílo české architektury druhé poloviny 20. století - Hubáčkův a Patrmanův televizní vysílač s hotelem na Ještědu, který ještě před dokončením získal prestižní Perretovu cenu. Stavba vzbudila pozornost v zahraničí i mezi domácími mladými architekty, což vedlo v roce 1969 k založení Školky Sial pro talentované absolventy vysokých škol. Ateliér vedl Masák, v 60. až 80. letech jím prošla nejsilnější generace českých architektů. Řada z nich se po opuštění země prosadila v zahraničí.

Nejkrásnější kniha roku 2010

Výstava v Plzni přibližuje i další osudy Sialu, stavby z jeho dílny i návrhy, které zůstaly jen na papíře. Součástí projektu je čtyřsetstránková publikace, která byla vyhlášena nejkrásnější českou knihou roku 2010 v kategorii odborná a vědecká literatura.

Galerie pořádá i komentované prohlídky, a to 14. února a 10. dubna.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat