1. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeňští studenti designu vystavují porcelán i autosedačky

Výstava klauzurních prací pleňských studentů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava klauzurních prací pleňských studentů. | foto: MAFRA/Ladislav Němec

Nastínění toho, jak by za několik let mohla vypadat designová scéna v České republice, každým rokem přinášejí výstavy studentských školních prací, tzv. klauzury. Artsemestr Vysoké školy uměleckoprůmyslové se vždy těší velkému zájmu, zajímavé a inspirativní práce však vznikají třeba i na půdě ČVUT nebo na Západočeské Univerzitě v Plzni. A právě v Plzni můžete od středy do 7. února obdivovat stovky prací.

Výstava je rozprostřena po všech ateliérech v nových prostorách Ústavu umění a designu na Borských polích. V ateliéru Nová média se studenti vyrovnávali se zadáním na téma Zázrak. Kolegové z Animace a interaktivní tvorby vytvořili soubor na téma Plzeňská dvanáctka a Hlavy. V novém ateliéru Užité fotografie měli téma Zátiší. V oboru Design kovu a šperku navrhovali pečetní prsten a šperk jako amulet. "Sochaři se věnovali tématům s existenciálním rozměrem - Že zemřu, vím, že se stanu věčným, tuším a Zbožštění," uvedl Petr Klíma ze Západočeské univerzity.

Filmové plakáty pro Aero, Světozor a Bio Oko

Studenti Produktového designu měli volné zadání na téma Vítr, kolegové z Průmyslového designu pak téma Voda. Dále navrhovali autosedačku, vakuovou přísavku, osvětlovací těleso, kliku či zařízení pro průmyslovou filtraci. Hlavním zadáním pro studenty ateliérů Design oděvu, obuvi a módních doplňků bylo téma Resilience (odolnost, houževnatost), vypsané pro letošní mezinárodní soutěž Arts of Fashion Competition, jíž se plzeňští studenti každoročně úspěšně účastní. Budoucí grafičtí designéři upravovali výroční zprávu a navrhovali filmový plakát, z nichž některé jsou k vidění v pražských kinech Světozor, Aero a Bio Oko.

"Studenti grafického designu si tříbili talent na sérii plakátů pro společnost Člověk v tísni a pro soutěž ke Dni připomínky holokaustu," uvedl Klíma. Ilustrátoři se zabývali sebranými pověstmi jižního Plzeňska, ateliér komiksu měl téma Najdi svoji Plzeň a Malebné mordy.

Výstava klauzurních prací pleňských studentů.

Výstava klauzurních prací pleňských studentů.

V ateliéru Kniha a tvarování papíru navrhli studenti leporelo a knihy s použitím řady grafických a knihařských technik i ručního papíru. V novém ateliéru Malby se věnovali portrétu oblíbené dětské hračky a převodu slavných obrazů z dějin umění do grafické podoby. Díla jsou určena pro výmalbu podchodu u stadionu ve Štruncových sadech.


Jak se to studentům povedlo můžete posoudit sami, každý pracovní den až do 7. února.

terTereza Houdková, ČTK