26. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Podobu brněnské vily Tugendhat mapují dvě nové knihy

Jenom ten svah, ohraničený stromy bez listí, obrys domu v mlze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jenom ten svah, ohraničený stromy bez listí, obrys domu v mlze. | foto: Jiří Peňás

BRNO Brněnskou vilou Tugendhat se zabývají dvě nové knihy, které vydalo Muzeum města Brna. Jedna z nich mapuje zahradu slavné vily, druhá čtenářům nabízí fotografie Rudolfa Sandala mladšího, který po svém otci převzal Atelier de Sandalo a proslul jako vynikající dokumentátor meziválečné architektury. ČTK to řekli zástupci muzea.

„Sandalo fotografoval vilu hned krátce po jejím dokončení v roce 1931 a jeho fotografie obletěly svět. V roce 2012 jsme do muzejních sbírek získali darem od soukromého sběratele unikátní soubor originálů 42 těchto Sandalových fotografií. Ve sbírkách přitom máme už víc než půlstoletí různou dokumentaci k vile Tugendhat - plány i další fotografie,“ uvedl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Film o vile Tugendhat
Vila Tugendhat bývá označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení.

Muzeum veřejnosti ukáže i další Sandalovu práci. Sandalo fotil moderní architekturu i jinde v Brně a v Československu. Muzeum jeho tvorbu představí na hradě Špilberk na výstavě Vize modernosti, kterou zahájí 31. května, a paralelně také na výstavě přímo ve vile Tugendhat. „K této příležitosti zároveň vydáme další velkou monografickou publikaci se snímky Rudolfa Sandala ml. Vzhledem k letošnímu 100. výročí vzniku republiky v ní přiblížíme avantgardní architekturu mladého Československa,“ uvedl Kalábek.

Další knižní novinka mapuje zahradu vily Tugendhat, která je nedílnou součástí památky UNESCO. Architekta Ludwiga Miese van der Rohe okouzlila poloha pozemku s nádherným výhledem na historické dominanty Brna, které jsou důmyslně akcentovány v rámci pohledových úhlů z jednotlivých částí vily. Kniha představuje také jednotlivou skladbu rostlin, navrženou brněnskou zahradní architektkou Markétou Müllerovou a současnou podobu zahrady, která vychází z historické předlohy.

Publikace se taktéž dotýká historických i místních souvislostí a nabízí srovnání s tvorbou československých zahradních architektů a architektek v době první republiky.

Vila Tugendhat

Vilu navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu i zahrady co nejvíce přiblížit původnímu řešení. Od března 2012 je vila opět přístupná veřejnosti, ročně ji navštíví na 30 000 lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!