Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poznejte designéry roku 2011. V NTM

Design

  7:00
Akademie designu představila nominace na cenu Czech Grand Design za rok 2011. Odborná porota složená z kurátorů, teoretiků a publicistů navrhla 101 subjektů s celkem 150 projekty, kteří postupují do užšího výběru. K sedmi loňským kategoriím přibyla cena za šperk roku, řekla novinářům manažerka akce Silvie Luběnová. Vítězové ve všech kategoriích budou oznámeni 10. března ve Stavovském divadle.

Nominace na Czech Grand Design 2011 foto: ČTK


Letos poprvé si bude moci prohlédnout všechny nominované práce i veřejnost na výstavě v Národním technickém muzeu (NTM). Od středy budou představeny projekty, které získaly nejméně dva hlasy akademie. Autoři expozice ji pojali jako tribunu, na které jsou vystaveny návrhy v kategorii oděv, šperk a produktový design. Po stěnách jsou ukázky grafického a fotografického designu.

Nominace na Czech Grand Design 2011

"Jsem nesmírně rád, že se tato výstava koná ve znovuotevřené budově technického muzea. Design jako umění každodennosti je právě nejlépe vidět na technických předmětech, které naše muzeum spravuje. Proto také dlouhodobě budujeme samostatnou sbírku designu," řekl dnes novinářům ředitel NTM Karel Ksandr. Výstava, na které se podílelo i Uměleckoprůmyslové muzeum, potrvá do 29. dubna.

Poprvé i cena pro šperkaře

Vedle kategorie designér roku se bude cena udílet například fotografovi roku nebo grafickému designérovi roku. Další ceny se udělí v kategoriích módní návrhář, výrobce roku, obchod roku a objev roku. Poprvé bude udělena cena pro designéra šperku roku. "Důvodem je mimořádně silné odvětví autorského šperku, kterému se ovšem nevěnuje dostatek pozornosti," zdůvodnila Luběnová.

Akademii tvoří 46 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z ČR i ze zahraničí. Z druhého kola, které bude uzavřeno 26. ledna, vzejdou tři nominovaní v každé kategorii. Třetí kolo hlasování pak rozhodne o vítězi. O vítězi napříč kategoriemi bude rozhodovat také veřejnost pomocí textových zprav nebo hlasování na stránkách projektu. Zájemci mohou vybrat oblíbeného designéra i přímo na výstavě v NTM.

Medaile pro vítěze od Olgoj Chorchoj

Loňskou cenu za nejlepší design vyhrálo studio Olgoj Chorchoj za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy. Studio také připravilo podobu ceny pro letošní laureáty. Designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj vymysleli velkou litinovou medaili s číslem jedna.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat