Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Prague Design Week nabízí novinky 80 českých designérů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: bewooden

PRAHA Kampus Hybernská v centru Prahy hostí ode dneška přehlídku designérské tvorby Prague Design Week. Pořadatelé dnes novinářům řekli, že nabídne novinky od více než 80 designérů. Jednotliví tvůrci, studia, studenti, školy a výrobci představí nejen své výrobky, ale také své pracovní postupy.

Výstavu doplní workshopy, každodenní přednášky, Design Kino a prezentace vybraných designérů ve výlohách blízké Pasáže českého designu. Akce potrvá do 27. května.

„Opět je to velmi rozmanité, hodně designérů z loňska se nám vrátilo s novými projekty, výrobky. Jsou tu dvě patra malých pokojíčků, kde jednotliví designéři mají své vlastní světy, v expozicích ukazují proces tvorby, který je nosným tématem akce,“ řekl zakladatel přehlídky Ondřej Krynek. Prague Design Week se chce podle pořadatelů odlišit od mnoha dalších podobných přehlídek právě tím, že klade důraz na proces tvorby a na to, aby divákům přiblížila, jak oděvy, šperky, tašky či předměty, které se užívají v domácnosti, vznikají, když se nevyrábějí továrně.

Designérské dílny

„Snažíme se design uchopit jinak, ne ukazovat ho jako nedostupnou záležitost, ale jako kreativní disciplínu, spoustu práce, která se za ním skrývá. Někteří designéři si proto přivezli své dílny a budou celý týden vyrábět,“ doplnil Krynek.

Co všechno potřebujete k výrobě batohu?
Šperky jsou vyrobeny výhradně ze zlata, diamantů, drahých kamenů, sladkovodních...

Mezi vystavovateli se představí například designérka Jana Hejdová s kolekcí závěsných i stolních svítidel vyrobených starou řemeslnou technikou, Drum Barrel Furniture s nábytkem vyráběným ze starých plechových sudů, sklářka Andrea Stašková, zahradník Ferdinand Leffler a jeho dřevěné lavice, značka surových šperků Siloe Jewelry, Nábytek z vraků lodí, nebo značka Wood.u zaměřena na dřevěné erotické pomůcky. Zatímco loni nabízeli pomůcky pro ženy bez napojení na elektřinu, letos představí dřevěné elektrické vibrátory.

Úplně nejraději máme, když si někdo vyhrábne na zahradě starou lavici a sám s ji podle svého oživí. Když někdo tuhle možnost nemá, nabízíme svoje, které dělají ručně truhláři z českého modřínu, uvedl Leffler. Kdo si bude chtít lavici koupit, vyřežou mu do ní nápis dle výběru. Prodejní je celá výstava, která nabízí i práci studentů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...