Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prague Design Week nabízí novinky 80 českých designérů

Design

  6:00
PRAHA - Kampus Hybernská v centru Prahy hostí ode dneška přehlídku designérské tvorby Prague Design Week. Pořadatelé dnes novinářům řekli, že nabídne novinky od více než 80 designérů. Jednotliví tvůrci, studia, studenti, školy a výrobci představí nejen své výrobky, ale také své pracovní postupy.

(ilustrační snímek) foto: bewooden

Výstavu doplní workshopy, každodenní přednášky, Design Kino a prezentace vybraných designérů ve výlohách blízké Pasáže českého designu. Akce potrvá do 27. května.

Jak bydlí čeští designéři: Mosazná postel a copilitový bar. Originální byt mladého architekta

„Opět je to velmi rozmanité, hodně designérů z loňska se nám vrátilo s novými projekty, výrobky. Jsou tu dvě patra malých pokojíčků, kde jednotliví designéři mají své vlastní světy, v expozicích ukazují proces tvorby, který je nosným tématem akce,“ řekl zakladatel přehlídky Ondřej Krynek. Prague Design Week se chce podle pořadatelů odlišit od mnoha dalších podobných přehlídek právě tím, že klade důraz na proces tvorby a na to, aby divákům přiblížila, jak oděvy, šperky, tašky či předměty, které se užívají v domácnosti, vznikají, když se nevyrábějí továrně.

Designérské dílny

„Snažíme se design uchopit jinak, ne ukazovat ho jako nedostupnou záležitost, ale jako kreativní disciplínu, spoustu práce, která se za ním skrývá. Někteří designéři si proto přivezli své dílny a budou celý týden vyrábět,“ doplnil Krynek.

Co všechno potřebujete k výrobě batohu?
Šperky jsou vyrobeny výhradně ze zlata, diamantů, drahých kamenů, sladkovodních...

Mezi vystavovateli se představí například designérka Jana Hejdová s kolekcí závěsných i stolních svítidel vyrobených starou řemeslnou technikou, Drum Barrel Furniture s nábytkem vyráběným ze starých plechových sudů, sklářka Andrea Stašková, zahradník Ferdinand Leffler a jeho dřevěné lavice, značka surových šperků Siloe Jewelry, Nábytek z vraků lodí, nebo značka Wood.u zaměřena na dřevěné erotické pomůcky. Zatímco loni nabízeli pomůcky pro ženy bez napojení na elektřinu, letos představí dřevěné elektrické vibrátory.

Úplně nejraději máme, když si někdo vyhrábne na zahradě starou lavici a sám s ji podle svého oživí. Když někdo tuhle možnost nemá, nabízíme svoje, které dělají ručně truhláři z českého modřínu, uvedl Leffler. Kdo si bude chtít lavici koupit, vyřežou mu do ní nápis dle výběru. Prodejní je celá výstava, která nabízí i práci studentů.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...