14. února 2017 6:19 Lidovky.cz > Relax > Design

Zrození nové ženy. Před 70 lety vyšla hvězda Christiana Diora

V roce 1947 představil Christian Dior svou kolekci a vzbudil senzaci i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1947 představil Christian Dior svou kolekci a vzbudil senzaci i... | foto: Profimedia.cz

PRAHA/PAŘÍŽ Před 70 lety uspořádal v Paříži svou první módní přehlídku francouzský módní návrhář Christian Dior. Toto defilé 96 modelů na avenue Montaigne číslo 30 bývá někdy hodnoceno jako prvořadá událost 20. století, revoluce či zrození nové ženy.

Diorova první kolekce (jaro/léto 1947) znamenala radikální změnu. Dior ji původně nazval Corolle. Její styl ale vešel do dějin pod názvem, který mu „přišila“ jedna z přítomných, šéfredaktorka amerického časopisu Harper’s Bazaar Carmel Snowová - „new look“, nový vzhled.

Nové bylo to, že Diorovy modely znovu zdůraznily nejženštější tvary ženy. Jak napsal sám Dior, „vycházeli jsme z války, z uniforem, z žen-vojaček se siluetou boxerů, a já jsem kreslil ženy-květiny, s něžnými rameny, klenutými ňadry, s pasy jako liána a v sukních jako koruna květu“. Byl to „návrat módy k jejímu prvotnímu poslání - zdobit a krášlit ženy“.

V roce 1947 představil Christian Dior svou kolekci a vzbudil senzaci i pobouření. Vždyť na večerní šaty se spotřebovalo neuvěřitelných 25 metrů látky. Na snímku slavná modelka té dobu Bettina.

Úspěch to byl okamžitý. Bezprostředně následující číslo Elle sice stihlo jen krátkou noticku o „velmi rafinované kolekci Christiana Diora“, ale už další číslo pod titulkem „Tady všechno, co se třpytí, je Dior“ přineslo rozsáhlou fotoreportáž, psalo o „vyhrané sázce“ a rozplývalo se nad „nevídaným navrácením ženy jí samé“.

„Skvělá kolekce, ani jedna slabší róba, ani jedna, pro kterou by stačilo shovívané adjektivum ‚roztomilé‘.“ Podobně Vogue: „Christian Dior debutoval opravdovým úspěchem. Jeho první kolekce potvrdila, stejně jako předtím jeho kostýmy pro divadlo, jistý a dokonalý vkus nového módního tvůrce.“ Diorovi bylo v době jeho velkého triumfu 42, byl to tedy triumf už trochu pozdní. A navíc se z něho Dior ani nemohl moc dlouho těšit. Už v roce 1957 ho o dovolené v italském Montecatini sklátil infarkt. Někdo tehdy napsal, že „Bůh ho povolal do nebe, aby tam znovu oblékl anděly“.

dovima se slony, Cirque d’Hiver, srpen 1955,
Mezisezóní přehlídka značky Dior se konala ve Woodstocku ve Velké Británii.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz