10. prosince 2017 6:05 Lidovky.cz > Relax > Design

Předvánoční Praha nabízí design na každém kroku

Dyzajn market | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dyzajn market | foto: Tomáš Polák

PRAHA Třetí adventní neděli i několik dní předtím budou mít milovníci designu mnoho možností, jak poznat nové tvůrce a jejich výrobky, koupit vánoční dárky, případně se některé předměty naučit vyrábět. Některé akce odstartovaly už v sobotu, jako třeba osmý trh Lemarket v Mánesu nebo Mini Market v Hybernské 4.

Komplex několika budov v této ulici, z nichž některé patří státu a některé městu, by se měl proměnit na Kampus Hybernská. Připravuje ho Praha společně s Univerzitou Karlovou. Minulý týden se v místě konal Czech Design Week. Ode dneška do neděle zaplní Hybernskou 4 produkty lokálních designérů, nově i zahraničních značek. Na programu jsou i workshopy adventních věnců nebo krasopísma.

Lovemusic
Laboka

Dnes začíná i Lemarket v Mánesu, který se zaměřuje na lokální tvůrce a výrobky. Během víkendu se v Mánesu představí více než sto prodejců, což je nejvíce od vzniku akce. Třídenní trh přinese výběr prací z oblastí módy, módních doplňků, šperků, ale i ilustrací, produktů pro děti, jídla, kosmetiky a dalších.

Dyzajn market se koná pravidelně několikrát do roka a náměstí Václava Havla vždycky přiláká množství lidí - na rozdíl třeba od Mánesa se na piazzettě u Národního divadla neplatí vstup. Zimní edice zve na tři stovky autorů, tvůrců a výtvarníků. Předvánoční atmosféru dotvoří doprovodný program - divadelní představení nejen pro děti, hudební vystoupení sólistů i koncerty kapel nebo tematické DJ sety.

Vánoční bazar se koná v sobotu ve Studiu Hrdinů. Proti loňskému roku, kdy se převážně daly koupit kostýmy a roztodivné předměty hereckého fundusu, bude letošní nabídka rozšířena o ramínka s kousky z šatníků divadelních spolupracovníků, například režisérky Kamily Polívkové nebo spisovatelky Petry Hůlové.

Tradiční vánoční trhy se druhý prosincový víkend budou konat na náměstí Republiky nebo na náměstí Míru, na lodi Avoid na náplavce zase bude v sobotu vánoční bleší trh. O týden později se budou konat v prostoru Smetana Q Slow fashion days, které budou nabízet ke koupi či k výrobě dárky odpovídající fenoménu takzvané pomalé módy - udržitelné, šetrné k životnímu prostředí a respektující pracovní sílu.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz