Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Přehlídka norské architektury: Příroda, čistota a vtip

Pohled Zdeňka Lukeše

  7:00
Norové ukazují, jak lze vyhlídky, schodiště, čekárny, nocležny, tábory, přístaviště lodí a další podobné stavby navrhnout s vtipem tak, aby je šlo snadno rozebrat a přenést na nové místo.

Příklad současné norské architektury: dočasný pavilon v Kongsbergu, kde se koná jazzový festival foto: Archiv pořadatele výstavy

Upřímně řečeno, o současné skandinávské architektuře se dnes u nás mnoho neví – ty tam jsou časy, kdy byly velkou inspirací zejména finské stavby. A další země – Norsko a Island – zůstávají ještě více stranou zájmu. Přitom právě Norsko se může pochlubit jediným Skandinávcem, který získal prestižní Pritzkerovu cenu, udělovanou každý rok vždy jednomu tvůrci (nebo tvůrčí dvojici). Tím vyznamenaným byl v roce 1997 architekt Sverre Fehn (1924-2009).

Lanové centrum Preikestolen Base Camp

Typickými znaky norské architektury jsou úcta k tradičním materiálům, zejména dřevu, tvarová střídmost a sepjetí stavby s přírodou. Jak to vypadá konkrétně se můžeme přesvědčit v těchto dnech na přehlídce současné norské architektury, jež k nám doputovala z Osla a je nyní k vystavena v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Představuje desítky staveb z období 2005-2010. Pro nás jsou zřejmě nejzajímavější spíše menší objekty, které se stavějí jako zázemí pro turisty v přírodních rezervacích a skautské dětské tábory. Tyto úkoly jsou svěřovány mladým týmům a jejich fantazii se velké překážky nekladou; samozřejmě, že nejpodstatnější je citlivý přístup k přírodě. Jedná se často o drobné intervence: vyhlídky, schodiště, čekárny, nocležny, robinzonádní hřiště, tábory, přístaviště lodí… Mnohé z těchto prvků jsou skutečně vyřešeny velmi vtipně a přitom nejsou nijak luxusní. Snad nejvíc se mi líbí Preikestolen Base Camp, což jsou jakési plátěné kokony, navlečené na kmeny stromů v různých výškách a propojené zavěšenými chodníčky v sítích. Trochu to připomíná pohádková elfí obydlí z Hobita (studio Helen and Hard).

Rozebrat a přenést

Podobně s přírodou splývající je Juvet Landscape Hotel studia Jensen a Skodvin, což je ocelová konstrukce krytá dřevěnými panely a zrcadlovými skly, v nichž se odrážejí okolní stromy, takže objekt takřka mizí v daném prostředí. Tyto nevelké stavby by mohly být výbornou inspirací pro podobná zařízení u nás. Norové ukazují, jak je lze navrhnout s vtipem, ale tak, aby je šlo snadno rozebrat a přenést na nové místo. Výstavu bych proto vřele doporučoval investorům, kteří často budují podobná zařízení zbytečně draze a výsledkem bývají těžkopádné stavby, které svým charakterem danou lokalitu spíše poškozují.

Dalším příkladem, jak lze invenčně využít dřevo, je objekt, nazvaný Lantern – tedy Lucerna. Jednoduchá stavba v městě Sandnes slouží jako přístřešek pro trhy nebo kulturní akce. Je opět snadno demontovatelná a tvarově se inspiruje tradiční architekturou norského venkova (atelier Oslo a AWP). Naopak – velmi futuristicky vypadá pavilon, který vztyčí každý rok na náměstí v Kongsbergu, kde se koná jazzový festival. Je to přístřešek, tvořený fólií z PVC na ocelové konstrukci. Připomíná obří troubu a stal se symbolem této známé hudební akce (atelier Snohetta).

Světová databanka semen

Současná norská architektura, Do 26. 8. 2012. GJF, Betlémské náměstí, Praha 1.

Mnohem velkorysejší jsou další prezentované objekty. Stavbou pro extrémní prostředí je známá světová databanka různých rostlinných semen Svalbard Global Seed Vault. Ta jsou hybernována ve speciálním zařízení, jež se nachází na Špicberkách – norském souostroví v Severním ledovém oceánu, což je jedno z nejméně hostinných míst na zemi. Tady – přímo na mořském břehu – je do skály zapuštěna speciální štola, jejíž brána s pulzujícím světlem vystupuje šikmo nad terén (arch. Peter W. Söderman). Příznivce lyžování mohou zase nadchnout zvlněné tvary nového skokanského můstku v Holmenkollenu – známém středisku zimních sportů (JDS Architects).

Další zajímavou kapitolou jsou kulturní centra. Muzejní objekty na přehlídce reprezentuje Hamsunovo centrum, jež je položeno v romantické krajině ostrova Hamaroy na severu země, kde známý spisovatel vyrůstal. Autorem budovy s výraznou věží, připomínající maják, je slavný americký architekt Steven Holl. Nejznámější norské architektonické studio Snohetta, které dnes staví po celém světě (jednu dobu v němpracoval i český architekt Martin Roubík) je podepsáno pod velkorysým projektem budovy Norské opery a baletu. Stavba, jež získala řadu mezinárodních ocenění, se doslova vynořuje z mořské hladiny, k níž lze sestoupit po šikmých rampách.

Černobílý svět

Řadu výše zmíněných objektů si můžete na pražské výstavě prohlédnout i na kvalitních modelech nebo vizualizacích. Lze rovněž zakoupit katalog v anglickém jazyce, jenž prezentuje všechny stavby nezvykle jen na černobílých fotografiích.

Poslání výstavy pak přibližuje její kurátorka Nina Berre: „Cílem těchto výstav, které vytvořilo norské Národní muzeum umění, architektury a designu, je ukázat výběr nejlepších děl norských architektů za poslední roky…Norská architektura se vyznačuje smyslem pro propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem, koncepčním myšlením, mistrovskou prací s materiálem, pozorností věnovanou detailu a zejména schopností neotřelým způsobem přistupovat ke každé jednotlivé stavební zakázce.“

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!