17. března 2013 21:02 Lidovky.cz > Relax > Design

Pritzkerovu cenu získal Japonec Tojo Itó

Prestižní architektonickou cenu získal Japonec Tojo Itó  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prestižní architektonickou cenu získal Japonec Tojo Itó | foto: ČTK

NEW YORK Pritzkerovu cenu, nejprestižnější ocenění světových architektů, letos získal japonský architekt Tojo Itó. Porota jej podle agentury Reuters vyznamenala především za kreativitu návrhů a nadčasovost jeho budov.

V začátku své kariéry vynikl Itó především malými nápaditými projekty, mezi něž patří například dům White U, který v roce 1976 postavil pro svou sestru. Stavba, jež symbolizovala návrat z mrakodrapů k životu blíže k zemi, v sobě skrývala dvě dlouhé chodby, z nichž jedna vedla k pokoji architektovy sestry a druhá k místnosti její dcery.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi vůbec nejznámější návrhy dnes jedenasedmdesátiletého architekta patří knihovna Sendai realizovaná v roce 2001. Ve svém hodnocení ji zdůraznila i porota Pritzkerovy ceny, podle níž není proměnlivý koncept budovy omezen hranicemi moderní architektury. Sám Itó o svém umění tvrdí, že se "minimalistickou taktikou...snaží vymazat konvenční smysl".

Pritzkerovu cenu založil v roce 1979 americký podnikatel Jay A. Pritzker se svou manželkou. Součástí ocenění, které loni získal čínský architekt Wang Šu, je odměna 100 000 dolarů (téměř dva miliony korun).

Lidovky.cz, ČTK