25. prosince 2015 8:31 Lidovky.cz > Relax > Design

Příběh kufru: nejluxusnější zavazadla se představují v Paříži

Retrospektivní expozice dostane návštěvníky až k prvopočátkům aktuálně jedné z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Retrospektivní expozice dostane návštěvníky až k prvopočátkům aktuálně jedné z... | foto: Louis Vuitton

Příběh kufru. Tak by šlo stručně nazvat rozsáhlou výstavu předního oděvního domu. Značka, jehož logu dominují písmena L a V, se představuje v pařížském Grand Palais skrze cestování. Volez, voguez, voyagez je výpravnou výstavou nejen o kufrech.

Retrospektivní expozice dostane návštěvníky až k prvopočátkům aktuálně jedné z nejvýraznějších luxusních značek světa. Psal se totiž rok 1854, když mladý Louis Vuitton zavítal do Paříže. Vydal do hlavního města pěšky z domu v horách. Urazil téměř 450 kilometrů, aby otevřel svůj první obchod specializovaný právě na kufry. Tehdy sám netušil, že položí základ oděvní značce.

Louis Vuitton při této příležitosti nevystavuje jen zavazadle všech rozměrů z různých dob. Expozice přináší pohled do archivů domu, které čítají například vzácné obrazy Gustava Courbeta. Návštěvník se může pokochat nejrůznějšími limitovanými edicemi, historii parfémů a samozřejmě i oděvů.

Výstava je otevřena do 21. února 2016. Přestože má značka v Paříži rozsáhlé prostory nadace, kterou navrhl architekt Frank Gehry, obdivovat nejvyhledávanější a zřejmě také nejpadělanější kufry světa s logem LV je třeba v centru města v Grand Palais. Tam své módní přehlídky prezentuje nejčastěji konkurenční Chanel.

tohTomáš Holý

Najdete na Lidovky.cz