Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příběh pyžama, jak se z domácího „válení“ stal módní trend

Design

  7:19
Málokdo si dovede představit, že odejde z domu v pyžamu. Pravděpodobně by to bylo vnímáno jako společenské faux pas. Jenže to se postupně mění. Pyžamové kostýmy a obleky se totiž stávají jedním z módních trendů. Přispívají k tomu renomovaní módní návrháři.

Pyžamové obleky a kostými jsou jedním z aktuálních trendů. foto: www.dolcegabbana.com

Přestože by se mohlo zdát, že jde jen o jakýsi výstřelek, opak je pravdou. Sametové či hedvábné variace pyžama určeného na denní nošení se objevují napříč módní historií ve vlnách již několik desetiletí. Příkladem může být například Francouzka Coco Chanel, která se v pánském střihu pyžama objevila poprvé na ulici již ve třicátých letech.

Od té doby se pyžamo stalo nepřímo symbolem jistého nonkonformismu či excentrismu slavných, kteří v něm akcentovali své pohodlí. Mezi hvězdami, které si pyžamo oblíbily, lze najít jména Zelda Fitzgerald, Marlene Dietrich, Garcia Lorca nebo také Salvadora Dalího.

Pyžamové obleky a kostými jsou jedním z aktuálních trendů.
Pyžamové obleky a kostými jsou jedním z aktuálních trendů.

„Pokud bychom se ohlédli více do současnosti, hedvábné pyžamo se v různých variacích dostává na přehlídková mola a odtud do ulic zcela pravidelně. Do své kolekce jej již na přelomu devadesátých let zařadilo italské návrhářské duo Dolce and Gabbana, znovu se k němu vrátili v kolekcích v letech 1995 a 2009. Inspirací jim byla filmové éra, ať už italské kinematografie či přímo Hollywood. Aktuálně s pyžamem pracují italští návrháři i v letošní kolekci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!