Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přibývá chalupářů. V cizích chalupách

Design

  11:37
Zájem o pronájem chalup je tak velký, že je třeba si je rezervovat až půl roku předem. Nejoblíbenější zůstávají jižní Čechy.
Chalupa, Holašovice

Chalupa, Holašovice foto: Lidové noviny

Jezdit na chatu či chalupu za prací, sekáním trávníku a nekonečnými opravami? To už „nové chalupáře“ neláká. Na venkově nebo v přírodě si chtějí spíš odpočinout nebo sportovat. Ti, kdo žádnou chalupu či chatu nevlastní, si ji mohou jednoduše pronajmout a starosti s údržbou často rádi přenechají majiteli, kterému za pronájem platí. Rostoucí zájem o takový typ ubytování o dovolené je jasným důkazem, že fenomén chalupaření u nás jen tak nevymře.

Kdo se ale rozhodl strávit prázdniny na chalupě až nyní, ten bude muset vybírat z poměrně omezené nabídky.

„Pronájem je dobré zařizovat alespoň půl roku dopředu. Silvestrovské dny jsou mnohdy rezervované dokonce rok dopředu. Pokud by chtěl někdo ještě nyní sehnat na prázdniny volnou chalupu, bude to velký problém. Tyto měsíce jsou totiž nyní beznadějně plné,“ říká Marek Meitner, jednatel společnosti Tourtrend.

Nejvíce využívají pronájmu chalup především party lidí a rodiny. „Už několik let nás jezdí parta šesti lidí na dovolenou po Čechách a vždy bydlíme v nějaké chalupě. Na internetu hledáme ubytování v oblasti, kterou tolik neznáme a chceme si ji projet na kole. Než vybereme to pravé ubytování, samozřejmě hledáme a porovnáváme ceny. Všichni jsme studenti, takže toho luxusu moc mít nemusíme a náš limit je asi do 300 korun za osobu na noc. Mnohdy se nám ale chalupa tak líbí, že si klidně připlatíme. Zrovna letos vyrážíme do Českosaského Švýcarska, kde bude krásné venkovní posezení a uvnitř chalupy pípa na pivo,“ těší se už na svoji dovolenou Ondřej Knotek z Vysočiny. Právě Českosaské Švýcarsko se dostává v posledních letech stále více do podvědomí lidí a ti objevují jeho krásy během dovolené.

Luxus roste
„Já pronajímám chalupu už čtrnáct let, protože mi přišla velká a nevyužitá. Dříve se zde přitom ubytovávali téměř samí Němci, zatímco dnes převažují čeští turisté,“ říká Václav Baňka, který nedaleko Děčína nabízí pronájem své chalupy.
 Podle svých potřeb ji přitom dále využívá, neboť domek je dvougenerační a vchody pro něho a turisty jsou oddělené. Největší zájem je přitom o chalupy pro 5 až 10 osob, přičemž do standardu vybavení patří zařízená kuchyně, sociální zařízení, televize a často také venkovní posezení.

„Dnes už zákazníci vyžadují více komfortu, a tak není nic výjimečného mít u chalupy bazén, krb, gril či sportovní hřiště pro venkovní vyžití a uvnitř DVD přehrávač nebo saunu či vířivou vanu,“ říká Meitner. Podle jeho slov je pro Čechy důležitá blízkost přírody a je jedno v jaké lokalitě, protože všichni se dnes dopravují vlastním autem. „Podle našich zkušeností lidé opravdu více vyhledávají chalupy na samotě nebo polosamotě. Chtějí mít klid a soukromí,“ dodává své zkušenosti majitel z cestovní agentury Tippobyt Petr Fix. Také tato společnost zaznamenala nárůst poptávky po luxusnějších chalupách.

Část chat a chalup se pravděpodobně přemění z víkendového druhého domova v trvalý první domov.„Příliš vysoká cena pronájmu může ovšem také odrazovat,“ poznamenává dále Fix. Rozmach pronájmu chalup přitom vidí především v dostupnosti internetu a návratu Čechů k poznávání rodných luhů a hájů.

Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur zůstávají hlavními turistickými favority Jihočeský, Jihomoravský a Královéhradecký kraj.

„Jižní Čechy opravdu vedou. Je to dáno hlavně blízkostí památek a možností koupání. Kromě Moravy pak ale lidé rádi jezdí také na jih Slovenska, kde je lákají termální lázně,“ říká Meitner z Tourtrendu. „My zaznamenáváme kromě tradičních lokalit nárůst zájmu také o Beskydy a Český ráj,“ poznamenává Petr Fix z Tippobytu. Do konečné ceny pronájmu se promítne nejen vybavenost, ale právě lokalita. Cestovní kanceláře a agentury si za zprostředkování účtují provize většinou ve výši 15 až 30 procent.

Cizince chalupy nelákají
V nabídkách cestovních kanceláří a agentur si lze vybrat pronájem nejen u nás a na Slovensku, ale také v evropských státech. Tam už ale klasickou českou chaloupku nenajdete. V zahraničí si lze pronajmout tzv. bungalovy, byty či apartmány.

„Ze zahraničí volí v létě Češi jednoznačně Chorvatsko a v zimě zase Rakousko,“ popisuje situaci Martin Brovský ze společnosti Limba. V její nabídce lze ale najít ubytování třeba i v Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině a v dalších zemích. Protože má společnost internetové stránky ve čtrnácti jazycích, otevírá dveře také cizincům. Jak se ale zdá, těm se do českých chalup moc nechce. „Cizinci pronájmy sice využívají, ale stále dominuje lokalita Prahy a okolí,“ říká Brovský.

Problémy řešit co nejdříve Výhody pronájmů chalup jsou jednoznačné. Z hlediska klienta je to blízkost přírody a soukromí. Ze strany pronajímatele je plusem, že jeho nemovitost nechátrá, ale je dále využita a může mu přinést příjemný finanční obnos. Někdy se však objeví i nepříjemnosti, které mohou dovolenou zkazit. „Pokud se objeví nějaké poruchy nebo chybí domluvené vybavení, doporučuji ihned si vše vyjasnit s pronajímatelem,“ radí Marek Meitner ze společnosti Tourtrend. Co se týká pronájmu v zahraničí, odtud je lépe řešit problémy se zprostředkovatelem: „Máme speciální linku pro případ reklamací, takže pokud jde o technické věci nebo o nespokojenost s kvalitou služeb, je lépe se obrátit přímo na nás,“ říká Martin Brovský ze společnosti Limba.

Orientační ceny pronájmů chat

Beskydy 4000 až 6000 Kč /měsíc/objekt
České středohoří 3000 až 10 000 Kč /měsíc/objekt
Český ráj 400 až 800 Kč /osoba/den
*Kokořínsko 6000 Kč (u vody) 3000 Kč/měsíc/objekt (bez možnosti koupání)
Nové Mlýny 200 až 400 Kč /osobu/den
Písecko a Strakonicko 1000 až 1500 Kč/den/objekt Křivoklátsko 3000 až 4000 (bez koupání) 4000 až 6000 Kč/měsíc/objekt (u vody)
Posázaví *6000 Kč (u vody) 3000 Kč/měsíc/objekt (bez možnosti koupání)
*Orlík 6000 Kč (u vody) 3000 Kč/měsíc/objekt (mimo přehradu)
Krušné hory 32 000 až 48 000 Kč/měsíc/objekt
jižní Morava 150 až 400 Kč/osoba/den
Třeboňsko 1500 až 2000 Kč/den/objekt
Jeseníky 10 000 až 30 000 Kč/měsíc/objekt
Krkonoše 10 000 až 25 000 Kč/měsíc/objekt
Vranovská přehrada 250 až 500 Kč/osoba/den
Orlické hory 10 000 až 15 000 Kč/měsíc/objekt
Šumava 1500 až 2000 Kč/den/objekt
Broumovsko 8000 až 15 000 Kč/měsíc/objekt
Bílé Karpaty 16 000 až 20 000 Kč/měsíc/objekt
*okolí Prahy 4000 až 6000 Kč/měsíc/objekt (s možností koupání) 3000 až 5000 Kč/měsíc/objekt (bez koupání) Jizerské hory 220 až 440 Kč/osoba/den
Žďárské vrchy 500 až 1000 Kč/den/objekt

*Pronájem chat nebo chalup je velice ojedinělý v poloze dlouhodobých tržních nájmů. Jde o sezonní pronájmy rekreačních nemovitostí. Přehled pronájmů rekreačních objektů v nejvyhledávanějších oblastech České republiky vznikl ve spolupráci s realitní kanceláří AAABYTY. CZ.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!