16. listopadu 2018 5:37 Lidovky.cz > Relax > Design

Projekt dílny Metráž ukazuje na problematiku sexismu a rasismu

Dílna Metráž, která se zaměřuje na pomoc a zaměstnání žen v tíživé životní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dílna Metráž, která se zaměřuje na pomoc a zaměstnání žen v tíživé životní... | foto: Daruj.cz

PRAHA Problémy sexismu, rasismu a xenofobie reflektuje nový projekt dílny Metráž pomocí módní kolekce, knihy a výstavy. V chystaném projektu nazvaném Metráž angažovaná kromě poukázání na danou problematiku ve společnosti i uvnitř dílny nabízí také možnost kreativního a veřejného způsobu, jak s problémy pracovat.

„Vernisáž a křest knihy se uskuteční 23. listopadu v holešovické galerii Berlínskej model,“ za dílnu Metráž informovala Kateřina Jungová.

Nízkoprahová pracovní dílna Metráž nabízí ženám, které jsou ohroženy chudobou, bezdomovectvím, sociálním vyloučením a dalšími negativními vlivy, prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci a možnost výdělku. V dílně vznikají designové doplňky a móda. Na kolekcích dílna často spolupracuje s českými designéry i značkami, jako je Monika Drápalová či Leeda.

Dílna Metráž, která se zaměřuje na pomoc a zaměstnání žen v tíživé životní situaci, řeší problémy sexismu a dalších fenoménů na pravidelných celotýmových supervizích, zároveň ale hledá i další způsoby, jak se s tématy vypořádávat. „Proto jsme se rozhodly vytvořit projekt Metráž angažovaná, který nám umožní s problematikou pracovat kreativním způsobem a hlavně veřejně,“ vysvětlila Jungová.

„Rozhodly jsme se projektem reflektovat aktuální dění nejen ve společnosti, ale také v mikrosvětě naší dílny, protože právě v něm se odrážejí závažné společenské problémy. V sociálním vyloučení, v němž ženy navštěvující naši dílnu žijí, se často objevují sexistické, rasistické i xenofobní útoky. Tyto problémy se do naší dílny zvenku i zevnitř neustále vracejí a ženám způsobují zranění a vyvolávají konflikty,“ uvedla Jungová.

Problémy sexismu, rasismu a xenofobie reflektuje nový projekt dílny Metráž...

Kolekci triček, mikin a šatů pro projekt vytvořila módní návrhářka Josefina Bakošová. Kniha a vernisáž vznikla ve spolupráci s grafickou designérkou a ilustrátorkou Karolínou Strykovou a grafičkou Olgou Benešovou. Materiál pro knihu se tvořil od letošního jara. Stryková docházela do dílny, kde se ženami ručně psala hesla a úryvky týkající se sexismu, sociálního vyloučení, rasismu a xenofobie. Původní záměr byl texty použít pouze na chystanou kolekci oblečení.

Stryková docházela do dílny, kde se ženami ručně psala hesla a úryvky týkající...
Stryková docházela do dílny, kde se ženami ručně psala hesla a úryvky týkající...

„Psaly jsme poměrně hodně a dlouho, díky tomu vznikla spousta zajímavého materiálu. Bylo nám líto vybrat pouze některé texty pro potisk textilu. A tak se zrodil nápad uspořádat výstavu a vydat i malou knížku, kde celý proces zdokumentujeme,“ sdělila Stryková.

Najdete na Lidovky.cz