Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Propojení měst a přírody? Dánští architekti vědí, jak na to

Dokonalým příkladem činnosti těchto architektů, z nichž každý přichází z trochu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokonalým příkladem činnosti těchto architektů, z nichž každý přichází z trochu... | foto: Tredje Natur

„Rozdělovat svět na města a přírodu není správný přístup.“ říkají architekti z dánského studia Tredje Natur, kteří mění Kodaň v zodpovědné a udržitelné město.

„Rozdělovat svět na města a přírodu není správný přístup.“ říkají architekti z...
„Rozdělovat svět na města a přírodu není správný přístup.“ říkají architekti z...

„Dřív jsem se věnoval krajině a Ole Schrøder plánování a stavbám. Ale cítili jsme, že se na všechno koukáme úplně špatně. Pořád se to rozdělovalo: Tohle je město a tohle příroda. Jako by jedno bylo opakem druhého,“ popisuje jeden ze zakladatelů Flemming Rafn Thomsen, jak vznikalo architektonické studio Tredje Natur, které s Olem založili.

Jde o společnost, která se zabývá udržitelným designem měst a jejich propojení s přírodou. „Navrhujeme život v budoucnosti. Nový způsob rozvoje měst i společnosti. Je to splněný sen,“ říká Flemming v kampani Driven japonské automobilky Toyota, jejímž cílem je představit projekty, které zlepšují současný život a stojí za to se od nich inspirovat při dalším vývoji. „Jsem přesvědčen, že architekti a projektanti mají obrovskou moc i zodpovědnost vzhledem k výzvám, před nimiž stojíme,“ dodává.

Navrhujeme život v budoucnosti. Nový způsob rozvoje měst i společnosti. Je to...

Studio Tredje Natur proto hledá funkční řešení problémů způsobených člověkem. Dokonalým příkladem činnosti těchto architektů, z nichž každý přichází z trochu jiného odvětví, je kodaňské opatření proti povodním. „Problém je, že dnes jsou všude ulice a chodníky a voda nemá kam odtékat. Tak jsme si řekli fajn, pokud se nám podaří vymyslet prvek, který by byl součástí chodníků, nasál by vodu, dokázal ji zadržet a následně někam odvést a využít ji, bude to další krok k zelenějším ulicím,“ popisuje Flemming, jak vznikly velké chodníkové pláty s dírami, které skutečně odvádí dešťovou vodu ke stromům a záhonům lemujícím kodaňské ulice.

Ukázkou může být i park Enghaveparken v Kodani, který je uzpůsoben tak, aby dokázal zadržet obrovské množství dešťové vody. Stačilo k tomu jen zvýšit obvodovou zeď kolem parku, vykopat trochu hlíny a přidat šetrnou a odolnou vrstvu. A když neprší, využívá se park jako jedno velké veřejné sportoviště.

Uměle vytvořený ostrov

V současnosti v Tredje Natur pracují na uměle vytvořeném ostrově Lynetteholmen s rozlohou skoro tři kilometry čtvereční. Vznikl kvůli změnám klimatu, aby bránil město před záplavami. Jejich cílem však nejsou jen konkrétní kroky, které mění jejich město. Chtějí změnit společnost. Nadchnout do jejich způsobu přemýšlení i jeho obyvatele, a vytvořit tak úplně nový myšlenkový koncept, kterým se může inspirovat celý zbytek světa.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...