30. března 2016 7:10 Lidovky.cz > Relax > Design

Provokativní jednoduchost: návrhářka Nová vzdala hold starým džínům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zákulisí a přípravy přehlídky Denisy Nové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákulisí a přípravy přehlídky Denisy Nové | foto: Archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Návrhářka Denisa Nová je nekorunovaná královna českého minimalismu. Jednoduchost a elegance, která je pro ní příznačná, je téměř archetypální. Nejinak tomu bylo i v případě její přehlídky na pražském fashion weeku. Její kolekce byla tak prostá, že u mnohých vzbuzovala otázky, u jiných rozpaky. Rozhodně se však vymykala standardu, který byl na přehlídkách vidět.

Jako obvykle byla její práce minimalistická, předvedení však extraordinérní. Ne každý by si totiž troufl pustit modelky na molo ve starých obnošených džínách a jen tak jakoby nic v jednoduchých trikách a to pouze jednoho střihu. Bez příkras, navíc dvakrát dokola po sobě.

O to víc jde o obdiv v době, kdy kolekce módních značek se snaží být téměř nevyčerpatelné a sezóny se točí tak rychle, že mnohdy je ani sami návrháři nestíhají finišovat. Denisa Nová jde však navzdory trendům.

Kromě nošených džín a jednoduchých triček poslala Denisa Nová modelky naboso se...
Návrhářce Denise Nové by se dalo říkat první dáma českého minimalismu....

„Podle mne se má na mole ukazovat myšlenka, jasný a jednoznačný pohled návrháře na oděv a módu. Nemám prostě ráda a nedává mi smysl ukazovat na mole neidentifikované trendové věci, kterých je všude plno a které patří do obchodu. Asi se všichni také shodneme, že sezóny a trendy jsou jen byznys a marketing a že většinu návrhářů tyto komerční trendy vůbec nezajímají. Hledají atmosféru, krásu budoucí, něco, co je ve vzduchu a nemá to slovo. Něco, co se snaží najít, reálně vepsat do oděvu, kolekce,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz Denisa Nová.

Přečtěte si rozhovor s návrhářkou Denisou Novou:

Podle svých vlastních slov zašla dál, než je pouhá recyklace. Výsledkem měl být oděv, který se po sezóně nevyhazuje, ale přetrvává. I to je jeden z důvodů, proč návrhářka použila do přehlídky staré nošené džíny, některé dokonce její vlastní.

„Vložila jsem je v celé jejich kráse, bez mého doteku do kolekce vedle mých současných modelů těmi byly převážně trika, další oděvní ikona, tentokrát hedvábná. Jeden střih, několik délek a barev. Ty džíny demonstrovaly historii, 30 let tvarové krásy. Na jednom obyčejném kusu 30 let historie módy. To mě fascinuje! Modelky si je chtěly hned koupit. Tak k čemu je nový trend, když něco staré může být bez zásahu aktuální,“ konstatuje návrhářka.

Návrhářce Denise Nové by se dalo říkat první dáma českého minimalismu....

Návrhářce Denise Nové by se dalo říkat první dáma českého minimalismu....

A proč šly modelky po mole dvakrát dokola? „Další poloha přehlídky je asi intimní, osobní, lidská. Chtěla jsem kolekci otočit třikrát, ale to by nevyšlo na hudbu. Věcně jsem chtěla vyjádřit koloběh všeho, lidského života...,“ uzavřela návrhářka Nová.

tohTomáš Holý
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz