130 let
Kontrast hmoty a světla. Zapomeňte na umělohmotná zahradní křesla. Nábytek z průhledného plastu je elegantní a mnohem víc vydrží.

Kontrast hmoty a světla. Zapomeňte na umělohmotná zahradní křesla. Nábytek z průhledného plastu je elegantní a mnohem víc vydrží. | foto: Reprofoto

Průhledné není neviditelné, užijte si posezení ve vzduchu

Design
  •   12:15
Když se na průhlednou židli posadíte poprvé, budete mít trochu nejistý pocit. Podesáté už ji ale nejspíš začnete milovat a zjistíte, že průhledný nábytek nejen opticky nezatíží váš domov, ale, pokud chytře investujete, ani kapsu.

Ostré hrany, silné stěny, design jako osekaný z jedné velké kostky ledu a i přes průhlednost materiálu nepochopitelný pocit solidnosti. Přesně taková je řada prototypů z kolekce Invisibles, kterou na letošním milánském veletrhu představil Kartell ve spolupráci s japonským designérem Tokujinem Yoshiokou.

Kartell chtěl touto akcí nejen oslavit deset let od patentování svého průhledného plastu a nábytku z něj vyrobeného, ale zároveň zase jednou dokázat veřejnosti, že co je průhledné, nemusí být nutně neviditelné.

Kontroverzní materiál

"Průhledný plast má jednu obrovskou výhodu," říká interiérová designérka Lucie Nováková. "Je to s ním podobné jako s černou a bílou barvou – hodí se totiž skoro ke všemu."

Přesto je plastový nábytek včetně toho průhledného v našich končinách tak trochu v klatbě. Stačí se podívat do několika internetových diskusí pod články na téma plasty a plastový nábytek. Příspěvků, které nevyjadřují naprostý odpor, je v nich asi jen desetina.

Většina nechuti přitom pramení z pouhé neznalosti. Řada z nás má sice v paměti plastové zahradní židle, které se po pár použitích ohýbají a lámou, ale pokud investujeme do kvalitního plastu, nemusíme se podobných problémů obávat.

"Kvalitní plastový výrobek sice pozná laik na první pohled jenom obtížně, ale může se řídit několika základními kritérii: značkou, cenou a designem. A nebát se kusů, které navrhli známí designéři, protože ti si dávají velký pozor, aby své jméno nespojili s něčím druhořadým," radí Nováková.

Průhledný plast, ačkoliv působí subtilněji, je materiálově stejně odolný jako kvalitní barvené plasty. Složitější jsou pouze technologie, které mu zajišťují stejnou kvalitu. "Řada značek má patentovanou svoji speciální technologii a používá prvotřídní materiály, čemuž samozřejmě odpovídá cena výrobku.

Například u Kartellu si ale můžete být jisti, že vám nábytek dlouho vydrží. Je totiž litý do formy z jednoho kusu. A záruka navíc říká, že když se zlomí, protože třeba židle by měly vydržet i houpání na jedné noze, automaticky vám ho vymění," dodává designérka.

"Je samozřejmě pravda, že při velké zátěži můžete plast poškrábat, ale i tady závisí na kvalitě materiálu – a dobrý nábytek se poškrábe jen obtížně." Škrábance navíc nejsou příliš vidět a odpůrce uzemňuje i další skutečnost – stejně jako plast se časem poškrábe i dřevo, u kterého ale máme tendenci považovat zářezy za vítanou patinu.

Hravost kombinace

Hlavním důvodem, proč si průhledný plast oblíbilo tolik světových designérů včetně Phillipa Starcka nebo zmíněného Tokujina Yoshioky, je především jeho vzdušnost a lehkost. Lze ho libovolně tvarovat a vytvářet i kombinace, které by v jiném materiálu působily až příliš masivním dojmem.

Jako například stojací lampa Bourgie z průsvitného plastu od Ferruccia Lavianiho. Téměř barokní tvar provedený v jakémkoli jiném materiálu by vypadal trochu těžkopádně. Průhledná lampa je ale naopak šmrncovní. Díky přirozeným omezením materiálu samotného navíc není v podstatě možné jím prostor zahltit.

"Z průhledného plastu můžete mít třeba lampu, noční stolek, knihovnu, pohovku a židli, ale pořád ještě zbývá dost věcí, které z něj vyrobit nelze. Právě další materiály pak zateplují na první pohled trochu studený plast a uzemňují jeho přízračnou lehkost," říká Lucie Nováková.  Kombinovatelnost průhledného plastu je skutečně nekonečná.

Uplatní se v malém prostoru, který dokáže opticky zvětšit a prosvětlit. Například průhledné kostky v roli nočních stolků navíc dodají místnosti jiný nádech. Knihy, lampy a další předměty na nich nebo v nich uložené jako by levitovaly. Uplatnění ale stejně tak najde ve velkém prostoru, který by – plný nábytku ze solidních materiálů – mohl získat zbytečně tíživou atmosféru.

Průhledný plast dokáže designově i pocitově odlehčit i starým domům, kde je možné hrát si třeba s historizujícími tvary moderního materiálu. "Skvěle si rozumí například se surovým dřevem – masivní jídelní stůl s židlemi Ghost od Phillipa Starcka je jedna z nejpěknějších kombinací, které znám," tvrdí Lucie Nováková.

"Dobře vypadají i jednotlivé plasty smíchané dohromady. Průhledné, barvené, průsvitné i neprůsvitné dokážou do běžného interiéru přinést zajímavý oživující prvek. I když se třeba sestava jídelních židlí složí z několika různých kousků."

Stejně tak je možné skloubit průhledný plast s hliníkem, i když ten vytváří ve výsledku poněkud chladnější kombinaci, vhodnou především do minimalistických interiérů.

Problematické je snad jedině spojení se sklem, které dokáže plast výrazně degradovat. Ale když položíte masivní podlahu a zbytek interiérového zařízení necháte "zmizet", vznikne tak interiér s neopakovatelnou atmosférou.

Autoři: Lidové noviny