Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Putovní výstava ukáže po Praze v Evropě století českého designu

Křeslo Alba TON opět ukáže veřejnosti na veletrhu designu a nábytku Salone del... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křeslo Alba TON opět ukáže veřejnosti na veletrhu designu a nábytku Salone del... | foto: TON

PRAHA Putovní výstava, která na několika zastávkách v Evropě seznámí návštěvníky s dějinami českého designu, začala v pražské Galerii Českých center. Výstava nazvaná Příběh českého designu s podtitulem Od kubismu po 21. století je součástí oslav stého výročí vzniku Československa.

Výstava měla premiéru v dubnu v Miláně, v Praze potrvá do 30. srpna a po několika dalších zastávkách tou finální bude na jaře příštího roku Mnichov, sdělila mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Kniha Příběhy věcí. Verzatilka.
Kapesní nožík za 168 tisíc korun? Když prohrabete staré šuplíky, určitě podobný...

Podle kurátorky výstavy Ivy Knobloch z Uměleckoprůmyslového muzea se návštěvníkům výstavy nabízí příležitost pochopit život malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Výběr sestává z kolekce ikon českého designu - předmětů, které prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále či znovu vyrábějí.

Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Své místo na výstavě mají kubistické objekty a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara.

Retro se vrací aneb Dárek pro nejmenší - úchopové hračky Libuše Niklové....

Vedle ikonických exponátů budou vystaveny obyčejné, drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž rybička, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a řada dalších původně všedních předmětů, jež dnes jejich obdivovatelé vnímají jako unikáty. Expozici uzavírá tvorba Ronyho Plesla, například jeho pivní sklenice pro Pilsner Urquell a ukázky nové vizuální identity firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii grafický design.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?