Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Půvabná vila pravidlům navzdory

Design

  14:00
S lehkostí a švihem je realizovaná vila v Hluboké nad Vltavou. Do terénu částečně zasazený dvoupodlažní objekt podle návrhu architekta Luboše Zemena z ateliéru 4DS z ulice působí nenápadně; své kouzlo rozehraje až v soukromí mírně se svažující zahrady.

Elegantní a provzdušněná vila stojí na samém kraji obce foto: Foto Filip Šlapal

Sympaticky jednoduchý, přesto dokonale promyšlený dům vznikl na parcele, která leží na samém okraji Hluboké nad Vltavou.

Mírně svažitý pozemek má sice lehkou nevýhodu ve své orientaci na sever, kouzlo mu ale dodává říční koryto Vltavy, ke kterému se svažuje, stejně jako famózní výhled do přírody nebo na pohádkový zámek.

Soukromí u dvou lip
Pozemek, který pro stavbu investor zakoupil, lemují dvě polní cesty, přičemž jedna z nich vede k někdejšímu statku. Protože se jedná o poslední stavební parcelu v obci, je jisté, že neuvěřitelný výhled stejně jako naprosté soukromí zůstanou obyvatelům vily navždy zachovány. "Na rohu parcely u křižovatky polních cest stojí kříž a poškozená třistaletá lípa," dokresluje atmosféru místa architekt Luboš Zemen z ateliéru 4DS. "Starou lípu je bohužel nutné pokácet, ale kříž jsme nechali opravit a k němu vysadili dvě lípy nové."

Jednoduchost a účelnost prostupuje každou část domu

Investor znal práci architektonického studia 4DS, proto si jednoho z architektů, Luboše Zemena, vybral cíleně. A jako zadání mu nastínil jen základní rozvržení vily.

Vila naopak
"Věděli jsme, že musíme navrhnout dům pro rodinu se třemi dětmi," vysvětluje Zemen, "což je jedno z nejobvyklejších zadání vůbec. Prostory budoucí vily jsme ovšem koncipovali naopak, než je tomu zvykem: do spodní části, která je klidná a navázaná na zahradu, jsme umístili ložnice a dětské pokoje, naopak do podlaží druhého jsme umístili obytnou část s kuchyní, pracovnou a hospodářskou část s garáží." Garáž ovšem zůstala od obytných prostor zcela oddělená.

Na druhé obytné podlaží navazuje dvojice teras. Na první z nich, zastřešenou, architekt umístil venkovní krb, na druhou, která směřuje k řece, je instalován venkovní bazén. Do hlavního podlaží se vchází z příjezdové cesty. Tuto stranu domu architekt Zemen ukryl za ohradní zeď z lomového kamene. "Lomové zdivo kamenných částí navozuje dojem bezpečí a trvalosti," vysvětluje.

Dolní ložnicová část je částečně zapuštěná do svahu. Díky tomu není viditelná z příjezdové cesty a poskytuje naprosté soukromí a úkryt pro své obyvatele. "Mírně svažitý terén nám v zachování soukromí výrazně pomohl," říká Luboš Zemen. "Ložnice jsou orientované na dvě světové strany a i ony nabízejí překrásný výhled do nedotčené přírody."

Jednoduchost a účelnost prostupuje každou část domu

Základní stavba je tvořena kombinací hmot vyzděných z lomového kamene a hmot bíle omítaných. Svislé konstrukce jsou klasicky vyzděné, stropy jsou z monolitického betonu.

Slunce jen jako doplněk
Ve veškerých interiérech je na podlahy použito dřevo, pod kterým je schované podlahové vytápění. Vila celá je vytápěna plynem, pomáhají i sluneční kolektory instalované na střeše. "Solární panely jsou ovšem jen doplňkovým zdrojem energie," podotýká Luboš Zemen.

Návrh interiéru je dílem architekta jen v rozsahu prostorové koncepce, veškeré zařízení a vybavení je dílem investorovým.