Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raper Kato z Prago Union navrhl tenisky pro Botas

Design

Nový model botasek, tradičních českých sportovních bot, navrhl rapper Kato z kapely Prago Union. Je součástí celé nové kolekce Urban, která je od těchto dnů v prodeji. Botasky vyráběné už od roku 1949 zažily před několika lety comeback, když jejich nové modely navrhli Jakub Korouš a Jan Kloss, tehdy studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Botas na Designbloku 2010 foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Barevné boty měly obrovský úspěch, autoři za ně získali četná ocenění nejen v tuzemsku. "Honza Kloss je náš kamarád a od počátku se nám jejich návrhy líbily. V zahraniční je běžné, že muzikanti spolupracují s módními značkami, své modely má třeba Kayne West. Někteří se pod výrobky jen podepisují, jiní je i aktivně navrhují," řekl ke vzniku botasek od Prago Union Affro, který kapelu zastupuje.

Svoje botasky tak už z dřívějška má hiphopový label Tynikdy, muzikant Michal Hrůza, vznikl ale i model Botas 66 XCLNT inspirovaný třetinkovou lahví s jedním z nejznámějších českých piv.

Nápisy a Prago Union font

Prago Union se s Klossem dohodli, a když šla na trh další edice botasek, řada Urban, vybral si Kato šedočerný model s výrazně zelenými tkaničkami. Doplnil je nápisy ve fontech, které kapela používá. "Myslíme si, že i tradiční česká značka může být cool, nemusíme kupovat jenom slavné zahraniční značky," dodal Affro.

Boty firmy Botas ze Skutče daly v tuzemsku jméno sportovní obuvi a stojí i za mnoha úspěchy českých sportovců. S modelem dnes známým jako Classic přišel Botas v roce 1966, v 80. letech se modernizoval a velký comeback zaznamenal v roce 2005, kdy se botasky zařadily mezi 100 českých designérských ikon.

Starší model Botas, Insane.

V roce 2007 si je vybrali Kloss a Korouš pro svůj školní projekt Botas 66 a vyhráli s ním cenu za Evropský design. Se společností Botas pak vznikla první kolekce 13 modelů pro sezonu 2009/10, které dostaly cenu v prestižní soutěž Czech Grand Design 2008.

Skutečský podnik označuje modely Botas Classic 66 za lifestylové boty, 90 procent jeho produkce tvoří výroba zimní sportovní obuvi. V Praze mají botasky vlastní obchod v Konviktské ulici, dají se ale koupit i v dalších prodejnách s obuví nebo na stránce www.botas66.cz. Návrháři dbají nejen na design samotných bot, ale také na jejich obaly a různé doplňky. Nové botasky jsou tak svébytným fenoménem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat