Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rapper poučí Rakušany o české architektuře

Design

  16:21
Ve Vídni dnes začínají "Tschechische Architekturtage in Wien", jejichž cílem je propagace české architektury v Rakousku a navázání kontaktů mezi představiteli současné české a rakouské architektonické scény. V rámci přednášek a exkurzí se rakouská veřejnost bude moci přesvědčit, že její severní soused má na poli architektury co nabídnout. Vrcholem pátečního večera bude audiovizuální představení Spam: Karel Gott Prager. V sobotu se koná exkurze za brněnskou architekturou pro rakouskou odbornou i neodbornou veřejnost.

Záběr z představení Spam: Karel Gott Prager. foto: www.tsechische-architekturtage.info

Mladí čeští architekti Jiří Koten a Karel Hausenblas přijeli před šesti lety do Vídně studovat v rámci programu ERASMUS. Během dvou semestrů zjistili, že mezi českou a vídeňskou architekturou téměř neexistuje kontakt a rozhodli se proto něco udělat. Výsledkem je první ročník Dnů české architektury ve Vídni

Vídeňští architekti jezdívali obdivovat brněnský funkcionalismus, ale nyní se jim představí současná tvorba. V rámci veřejných přednášek dnes ve Vídni vystoupí architekti mladé generace. Petr Hájek, Pavel Hnilička, Skupina a A1 architekti představí rakouské veřejnosti svoje stavby a projekty z posledních let. Rozmanitost jejich prací sahá od konceptuální tvorby přes propracované návrhy až k hravým formám.

Čajový dům klobouk.

Architektonický rap

V pátek bude poněkud nestandardní formou představeno dílo Karla Pragera (autora např. budovy Federálního shromáždění v Praze). Tři čeští audiovizuální umělci v něm již poněkolikáté představí architekta, který své největší a nejzajímavější stavby plánoval a stavěl především v 60. a 70. letech 20. století. Za projektem stojí rapper Vladimír 518. 

Záběr z představení Spam: Karel Gott Prager.

Pod touto přezdívkou se skrývá Vladimír Brož (1978) z Hostivic u Prahy. Český rapper, jenž vystupuje se skupinou Peneři strýčka Homeboye (PSH), samostatně či s dalšími umělci. V roce 2008 vydal první sólové album nazvané Gorila vs. Architekt. K fascinaci brutalistní architekturou Karla Pragera a manželů Machoninových se dostal skrze grafitti.

Vzniku audiovizuálního představení k poctě autora velkých architektonických gest Karla Pragera předcházelo podrobné studium dobového kontextu. S obdivem na setkání s rapperem vzpomíná i architektka Věra Machoninová (autorka karlovarského hotelu Thermal či pražského OD Kotva).

Budova bývalého Federálního shromáždění z roku 1972. 

Představení je postaveno na mixování plánů, fotografií, videa a 3D modelů s hudbou a zvukem. Touto pro architekturu neobvyklou formou si může divák nejen přiblížit dílo Karla Pragera, ale i jeho současnou interpretaci. Efektní 3D modely se prolínají s dokumentárními záběry z pragerova ateliéru a k tomu jsou divákům předčítána více či méně kritická hodnocení jeho díla. Důležitou roli hrají také laserové paprsky a rap.

Ačkoliv Vladimírovu fascinaci velkými urbanistickými celky Karla Pragera, které (naštěstí) nebyly realizovány, je možné považovat za poněkud přehnanou, více než chválihodný je fakt, že k zájmu o architekturu přivedl i další mladé rappery. Uvidíme jak na divokou světelnou show zareaguje Vídeň. Představení bude uvedeno v pátek 27. května od 19:00 hodin v Topkino.

Galerie, škola i vinařství

V sobotu 28. května bude vypraven autobus na exkurzi za brněnskou architekturou. Průvodci rakouské veřejnosti budou sami autoři staveb. Naplánována je prohlídka Wanneck Gallery a Divadla Reduta od DRNH.

Koupaliště Kraví hora.

Po obědě v Café Onyx navrženém architekty Rusina a Wahla následuje prohlídka renovovaných veřejných prostor centra města a Denisových sadů, které byli navrženy architekty Hrůšou a Pelčákem. Následně je naplánována prohlídka dvou budov od architektů Kuby a Pilaře –Filosofické fakulty a paláce Omega na hlavním náměstí.

Filosofická fakulta v Brně, Kuba a Pilař architekti, 2001.

Na cestě zpět do Vídně je v plánu zastávka v Popicích ve vinařství Sonberk navrženém architektem Pleskotem. Ochutnávka vína je nejen možná, ale i doporučená.

Vinařství Sonberk v Popovicích, Josef Pleskot, 2005.

Doufejme, že se někdejší těsný vztah mezi vídeňskými a českými architekty podaří obnovit. Přínosné by to jistě mohlo být pro obě strany.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat