13. června 2012 17:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Rektor VŠUP Smetana: Bereme politiku příliš vážně

Jindřich Smetana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Smetana | foto: VŠUP

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je bez debat jednou z nejuznávanějších VŠ v republice, mnohdy však naráží na kritiku, která školu označuje za elitářskou, o debatách kolem nové budovy v Ďáblicích nemluvě. Jak to vidí rektor školy prof. ak. arch. Jindřich Smetana?

"Připomínám, že se nejedná o výstavbu nové školy, jako celku, ale druhý – doplňkový objekt pro praktické – dílenské a experimentální provozy, který bude komplementární jednotkou vůči hlavní – historické budově na Praze 1. Po revoluci VŠUP přišla v restitucích o většinu dílenských provozů, rozptýlených v blízkém okolí, a víceméně od té doby usiluje o jejich náhradu. Jeden z prvních reálných pokusů byl před čtrnácti lety tehdejším vedením nasměrován v dobré víře do Ďáblic. S příchodem první krizové vlny jsme dospěli k závěru, že je nutné záměr razantně přehodnotit i z hlediska perspektivní udržitelnosti. Není tajemstvím, že se v průběhu času ukázalo, že pozemek v Ďáblicích je nutné dekontaminovat a to jsou náklady, které by stát musel pokrýt v každém případě. Utržené peníze za takto zhodnocenou parcelu jsou povinnou součástí rozpočtu i pro nový, dnes již do detailu zvážený koncept," dodal ke "kauze Ďáblice" Smetana.

Málo studentů? Za férový přístup jsme biti

Kritika má jasno. VŠUP považuje za příliš elitářskou a klientelistickou a problém vidí i ve financování - jak je možné, že se škola drží systému mít v každém ateliéru celkově maximálně dvacet lidí? "Naše škola je historicky postavena na principu individuální ateliérové výuky. To znamená, že v jednom ateliéru je individuálně vedeno cca 20 studentů složených ze všech 6 ročníků. Pro zachování kvality větší počet není možný.  Většina vysokých škol, starých i nově vzniklých, využila v poslední dekádě principu výpočtu státního příspěvku „per capita“ a tak účelově zvyšovala počty svých studentů. Troufám si říci, že jsme téměř jediní, kteří z principu na tuto hru nepřistoupili, a dnes, kdy se plošně snižuje rozpočet na vysoké školství a je logický tlak na snížení počtu studentů, je pro nás absurdní snižovat naše fixní počty. Za tento férový přístup jsme paradoxně víceméně biti. Nebudeme ale měnit fungující systém, " vyvrátil spekulace rektor. 

Prof. ak. arch. Jindřich Smetana

Kromě scénografie, filmové architektury a speciálních audiovizuálních projektů (především v Laterně Magice) se po studiích zabýval divadelní a výstavní architekturou. Po roce 1990 samostatně se plně věnuje projektování objektů s veřejnou, kulturní a společenskou funkcí. Své zkušenosti rozvíjí v návrzích nových inscenačních principů a experimentálních divadelních objektů (např. divadla Spirála, Alfred, Globe, HDK v Karlíně - převážně ve sdružení ANIMA-tech). Scénografická a výstavní tvorba se dnes stala sice doplňkovou, ale stále ještě charakteristickou činností. Koníčkem jsou audiovizuální experimenty, realizované převážně v zahraničí. V čele VŠUP stojí od roku 2011.

Čtenáři v otázkách naráželi i na politiku a její údajnou navázanost na VŠUP. "Myslím, že česká veřejnost bere politiku příliš vážně, a pak se politizuje i umění," tvrdí Smetana.

Vzdělávat i kritiky

A co je nového na VŠUP? Pracuje se na novém webu, vedení ateliérů výrazně omládlo, hodně se spolupracuje s průmyslem, v ateliérech semestrálně hostují významné kapacity z daných oborů a škola nabízí i vzdělání teoretické. "Co se týká kvalitní kritiky, tak to je jeden z cílů výuky na naší Katedře teorií, vzdělávat kvalitní kritiky, specializované na jednotlivé obory - design, architektura, grafika a podobně."

Jak si studenti vedou, se můžete přesvědčit sami. Dnešním dnem totiž končí výstava Artsemestr. Jejich práci za posledních šest měsíců můžete vidět v budově VŠUP na Náměstí Jana Palacha. "Konstatuji, že tyto klauzury měly obecně dobrou úroveň. Jelikož jsem si tento semestr do svého ateliéru pozval architekta Davida Krause, tak se nestydím říci, že mě velmi zaujal Ateliér architektura A1," zve na závěr Smetana čtenáře.

NESTÍHÁTE ARTSEMESTR? PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII

Ateliér oděvní tvorby spojený s letním VŠUP Shopem

Ateliér oděvní tvorby spojený s letním VŠUP Shopem

Jaký má jeho rodina vztah k architektuře? Byl členem KSČ? PŘEČTĚTE SI CELÝ ONLINE ROZHOVOR.

terTereza Houdková

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz