5. května 2019 5:13 Lidovky.cz > Relax > Design

Řemeslníci z Beskyd přiváží do Prahy ohrožená rukodělná řemesla

Často si říkáme, že inspirace chodí více za námi, než ji sami vyhledáváme a to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Často si říkáme, že inspirace chodí více za námi, než ji sami vyhledáváme a to... | foto: bewooden

Řemeslníci z BeWooden umožní návštěvníkům kontejnerového městečka Manifesto, na pražském Florenci, nahlédnout pod pokličku tradičních rukodělných řemesel. Jejich cílem je ukázat samotnou hodnotu a pracnost jednotlivých řemeslných postupů, které využívají při výrobě originálních módních doplňků s charakteristickým prvkem dřeva a umožnit jim tak vyrobit si pod dohledem zkušených řemeslníků vlastní originální dřevěný módní motýlek nebo peněženku.

Návštěvníkům chtějí přiblížit ohrožená rukodělná řemesla, jako například stolařství, krejčovství, šperkařství, brašnářství nebo další již téměř vymizelá řemesla a ukázat zájemcům hodnotu a pracnost jednotlivých postupů, které BeWooden využívá od samého začátku při výrobě originálních designových výrobků s nezaměnitelným prvkem dřeva.

Dřevěné brože
Jak to vypadá v dílně

„Ruční výroba je krásná práce, která nabízí prostor pro kreativitu a poctivost. Zároveň je to ale práce náročná na přesnost a je třeba znát správné postupy. Ručně dělané výrobky jsou už delší dobu u zákazníků populární, málokdo si ale představí, jaká za nimi byla doopravdy práce a mnohdy tak nedokáží pochopit jejich samotnou hodnotu,“ říká Ctirad Sára, šéfdesignér a jeden za zakladatelů BeWooden.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušit i některé kroky ze samotné výroby. A to dokonce na vybraném kousku, který si vyrobí pro sebe. Podle množství odvedené řemeslné práce se pak bude odvíjet i výsledná cena produktu, která bude snížena o cenu řemeslníka.

BeWooden

BeWooden patří mezi přední výrobce a návrháře jedinečných módních doplňků, s nezaměnitelným charakteristickým prvkem dřeva. Produkty BeWooden jsou vyráběny výhradně z přírodních materiálů, a především z nadbytečných materiálů – zbytků. Takto šetrným přístupem k použitým zdrojům materiálu i samotnému procesu výroby účinně snižují celkovou ekologickou zátěž v místě, kde firma nejen vyrábí, ale její zakladatelé a spolupracovníci také žijí.

apeAlena Pecháčková