Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rotterdam hostí filmový festival věnovaný architektuře

Design

  10:00
V Rotterdamu začíná filmový festival věnovaný architektuře AFFR 2011. Promítat se bude také „Oko nad Prahou“ a diskuse věnovaná tématu veřejných soutěží může přinést zajímavé pohledy na tento ožehavý problém, který není jenom českých specifikem, jak by se mohlo zdát.

Lost Town, AFFR 2011 foto: AFFR 2011

Po čtyři dny od 6. do 9. října se budou moci zájemci o architekturu, ať již z řad odborníků nebo nadšenců z široké veřejnosti ponořit do série diskusí, celovečerních i krátkých filmů, exkursí a přednášek o architektuře, společnosti a jejich vzájemném ovlivňování.

Think Big, Act Small

Základním tématem festivalu AFFR 2011 je "Think Big, Act Small". Architektuře se samozřejmě nevyhnula světová finanční krize, tento obor musí stále více čelit nárokům na úspornost, ekologickým nárokům i sociologickým problémům. Tradiční řešení již nevystačují a architektura musí neustále přinášet nové nápady a řešení. V tom je ale pozitivum a filmový festival v Rotterdamu chce právě ukázat na tato pozitiva. Několik vybraných titulů demonstruje, jak právě i malé soukromé iniciativy mohou přinést velké výsledky.

AFFR 2011

Zahajovací film o turecké metropoli Istanbulu "Ekümenopolis" ovšem ukáže spíš příklad ne hodný následování. Jak to vypadá, když městu chybí kvalitní urbanistický plán a státní úředníci při svém neoliberálním přístupu upřednostňují finanční benefity nad potřebami obyvatel v dlouhodobém hledisku. Atraktivní místo pro developery a investory není v souladu s místem k žití. "Jestli jsou města odrazem naší společnosti, co o sobě potom můžeme říci", praví se ve filmu.

AFFR2011 Leader from Architecture Film Festival Rotte on Vimeo.

Festival nabídne i několik světových premiér jako například portrét světoznámého architekta Johna Portmana, který se svými návrhy pro hotelový řetězec Hyatt přeměnil hotelová atria na stánky umění, snímek "Perpektivy" o významném holandském architektu Wielu Aretsovi nebo dokument o holandských ambasádách projektovaných předními holandskými architekty jako součást velkorysého národního projektu propagace holandské architektury v zahraničí, který byl ovšem ukončen z důvodu finanční krize.

John Portman, a life of building, AFFR 2011

Přehlídka architektů nebude jenom o současných hvězdách jako je například sir Norman Foster, autor nejvyššího mostu na světě v Millau ve Francii a dalších úchvatných staveb, ale i o těch vycházejících a méně známých, avšak neméně dobrých. A ti známí zase budou podrobeni kritice a úsudku úplně obyčejných uživatelů. V dokumentu "Living architecture" vás tak domovník provází vilou v Bordeaux od Rema Koolhase, anebo čistič oken komentuje Guggenheimovo museum v Bilbao.

Eliška Kaplicky Fuchsová s Olgou Špátovou

Promítání českého dokumentu Olgy Špátové "Oko nad Prahou" o Janu Kaplickém a jeho neuskutečněném projektu Národní knihovny v Praze bude doprovázeno diskusí na téma úskalí veřejných soutěží , které se účastní jako host festivalu český architekt, kritik a pedagog Adam Gebrian.

AFFR je největším festivalem o architektuře na světě a letos proběhne jeho 6.ročník. Více informací na www.affr.nl

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat