Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Skláři předvedli své umění, jejich výrobky kupují sběratelé z celého světa

Design

  7:15
OKROUHLICE (HAVLÍČKOBRODSKO) - Tradiční ručně vyráběný olovnatý křišťál z okrouhlické sklárny Crystal Glamour se nejlépe prodává v Egyptě. Originální broušené sklo zdobené zlatem, barvami i smaltem kupují také zákazníci v dalších zemí, včetně Španělska, Japonska, Austrálie a Německa. Sklárna s 55 zaměstnanci se v sobotu připojila ke Dnům otevřených ateliérů na Vysočině.

Den otevřených dveří, exkurze do skláren a sklářské slavnosti se konaly 4. října ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech. Návštěvníci mohli spatřit mimo jiné výrobu foukáním. foto: ČTK

Skláři s píšťalami vyfukovali z rozžhavené skloviny výrobky před očima návštěvníků, jichž přišly dvě stovky. "Vyrábíme tradiční olovnatý křišťál. Výhradně je u nás všechno dělané ručně a také ručně broušené, nenajdete u nás žádné lisy," řekl obchodní ředitel Jaroslav Koťara. Roční produkce se řádově pohybuje v desetitisících kusů. Polovinu výrobků si firma sama brousí a dekoruje, zbývající díl prodává dalším sklářům v Česku i za hranicemi.

Krása za tisíce

"Naše sklárna je zaměřena na ručně foukané sklenice. Vyrábíme také karafy, džbány, konvice, stínidla pro lustry a lampy ...," nastínil Koťara rozsah sortimentu. Jde o zakázkovou výrobu. Každý kus skla projde rukama několika lidí, kteří nad ním stráví hodiny práce. "Záleží na tom, jak je výrobek složitý, jak bohatý má brus, jak je to dekorované," řekl.

Nejpracnější kusy byly prodány za tisíce dolarů. Třeba minulý rok pracovali okrouhličtí skláři asi půl roku na bohatě zlacených a barevně zdobených replikách historického skla - pokladnice, karafy a dózy - pro sběratele z Bejrútu. "Tento rok jsme dělali sklo pro katarského šejka, dodáváme do Bahrajnu, na královský dvůr," vyjmenoval Koťara některé z dalších zakázek. Zájem o ručně vyráběné sklo podle něj trvá. "Pořád jsou lidé, kteří chtějí něco výjimečného a mohou si to dovolit," řekl.

Již čtvrtý ročník akce

Crystal Glamour navazuje na slavnou sklářskou tradici založenou v nedaleké Světlé nad Sázavou. Sklářské řemeslo se ve Světlé naučil i otec Jaroslava Koťary, Zdeněk, který okrouhlickou huť před 20 lety založil a dodnes tam vymýšlí nové výrobky a tvary. Mezitím pracoval i v Rakousku. Sklárna s ročním obratem 40 milionů korun nyní patří Pavlu Satoránskému.

Do Dnů otevřených ateliérů v Kraji Vysočina se tento víkend zapojilo na 140 ateliérů, dílen a galerií. Akce se v tomto kraji koná čtvrtým rokem.

Autoři: ,