Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá

Design

  5:15
Upcyklace a projekt 2. šance Kateřina Černá se svou značkou K:BANA spustila v květnu loňského roku. Neprodané kusy ve svém showroomu neslevnila, ale upcyklovala v nový model. Finance pak putovaly na hodiny jógy v nemocnici v Bohnicích. A letos se do projektu pouští znovu.

Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá foto: K.BANA

Souběžně s novou kolekcí dochází k intenzivnějšímu propojení s Nadačním fondem YogaHelp, který reprezentuje herečka a jogínka v jedné osobě, Petra Špindlerová, tvář aktuální kolekce. „Těší nás, že jsme součástí tohoto krásného projektu, který je tak dobře promyšlen. Kdy úcta k člověku začíná už úctou k životnímu prostředí,” dodává Petra.

Upcyklace

Upcyklace je proces proměny odpadového materiálu, který by skončil na skládce či ve spalovně, v nový materiál či produkt vyšší kvality. Pomáhá tak zachovat čistější životní prostředí.

Pro projekt 2. šance tak vznikly drobné charitativní předměty - kosmetické taštičky, penálky, meditační polštářky, relaxační podhlavník, drobné závěsné dekorativní předměty a náramky. K jejich výrobě byla použita právě stará džínovina, kterou K.BANA získala darem od lidí, jako podšívka je využit zbytek lněné metráže z posledních kolekcí. Každý z předmětů je pak ozdoben semínkem Rudraksha.

„Nákupem těchto předmětů lidé podpoří hodiny jógy v pavilonu žen s problémem se závislostí v Pražské nemocnici Bohnice a také nově vzniklý projekt pro maminky v azylovém domě v kojeneckém ústavu v Praze Krči,” vysvětluje záměr pokračování projektu 2. Šance Kateřina Černá.

K.BANA klade důraz na používání lokálních materiálů. Len, který je vůbec nejstarší plodinou a nejsilnějším i nejpevnějším textilním vláknem, odebírá od českých výrobců. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy. Len je tak přirozeně antibakteriální a vhodný pro alergiky.

Autor: