Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá

Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá | foto: K.BANA

Upcyklace a projekt 2. šance Kateřina Černá se svou značkou K:BANA spustila v květnu loňského roku. Neprodané kusy ve svém showroomu neslevnila, ale upcyklovala v nový model. Finance pak putovaly na hodiny jógy v nemocnici v Bohnicích. A letos se do projektu pouští znovu.

Souběžně s novou kolekcí dochází k intenzivnějšímu propojení s Nadačním fondem YogaHelp, který reprezentuje herečka a jogínka v jedné osobě, Petra Špindlerová, tvář aktuální kolekce. „Těší nás, že jsme součástí tohoto krásného projektu, který je tak dobře promyšlen. Kdy úcta k člověku začíná už úctou k životnímu prostředí,” dodává Petra.

Upcyklace

Upcyklace je proces proměny odpadového materiálu, který by skončil na skládce či ve spalovně, v nový materiál či produkt vyšší kvality. Pomáhá tak zachovat čistější životní prostředí.

Pro projekt 2. šance tak vznikly drobné charitativní předměty - kosmetické taštičky, penálky, meditační polštářky, relaxační podhlavník, drobné závěsné dekorativní předměty a náramky. K jejich výrobě byla použita právě stará džínovina, kterou K.BANA získala darem od lidí, jako podšívka je využit zbytek lněné metráže z posledních kolekcí. Každý z předmětů je pak ozdoben semínkem Rudraksha.

„Nákupem těchto předmětů lidé podpoří hodiny jógy v pavilonu žen s problémem se závislostí v Pražské nemocnici Bohnice a také nově vzniklý projekt pro maminky v azylovém domě v kojeneckém ústavu v Praze Krči,” vysvětluje záměr pokračování projektu 2. Šance Kateřina Černá.

K.BANA klade důraz na používání lokálních materiálů. Len, který je vůbec nejstarší plodinou a nejsilnějším i nejpevnějším textilním vláknem, odebírá od českých výrobců. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy. Len je tak přirozeně antibakteriální a vhodný pro alergiky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!