Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S blížícím se podzimem přicházejí módní a designové přehlídky

Design

  7:44
Prahu čekají s přicházejícím podzimem tradiční módní a designové týdny a víkendy. Hned poslední srpnový den bude předznamenáním první z nich, Mercedes Benz Prague Fashion Weeku, jehož akce se letos uskuteční převážně v budově bývalé Živnobanky Na Příkopech. Koncem září se uskuteční konkurenční Unique Fashion Week a v říjnu začnou přehlídky designu, z nichž vnitřním dělením vznikly už tři.

Na pražských módních přehlídkách se pravidelně objevuje práce návrhářky Petry Ptáčkové. foto: Fashionclash/foto Peter Stigter

Mercedes Benz Prague Fashion Week se letos změnil z módního víkendu na módní týden. Od letoška se akce pořádá dvakrát ročně a zářijová edice již bude prezentovat kolekce pro nadcházející rok, jak je tomu u světových přehlídek. Poslední srpnový den se uskuteční konference o módě a technologiích, od 3. do 6. září pak jsou na programu módní přehlídky.

Své modely pro jaro/léto 2016 představí Denisa Nová, Petra Balvínová, Monika Drápalová, Zuzana Kubíčková, Kateřina Geislerová, Jakub Polanka či letošní držitel titulu Módní designér roku 2014, značka LaFormela. Tváří festivalu je česká modelka Eva Doll, která má za sebou spolupráci s prestižními módními časopisy.

Mercedes Benz Prague Fashion Week patří jako jediná módní akce v ČR do celosvětové sítě fashion weeků organizovaných pod hlavičkou Mercedes-Benz podobně jako New York, Berlín, Sydney, Moskva, Istanbul či Mexiko. V Praze se koná od roku 2010 a loni na podzim jej navštívilo 15.000 diváků. Jeho pořadatelé ale při svých začátcích neuspořádali Fashion Week (módní týden), ale Fashion Weekend (módní víkend), protože značka „Prague Fashion Week“ byla v té době již zaregistrovaná.

Spor o značku trvá, nesmí ji užívat ani pořadatel druhé módní akce, a ta se proto koná jako Unique Fashion Week, letos v termínu 21. až 27. září. Program ještě známý není, festival se ale zaměřuje víc na prezentaci módních značek. Podle webových stránek se ho zúčastní někteří tvůrci, kteří vystoupí i na první akci - Kateřina Geislerová a Zuzana Kubíčková, z dalších domácích tvůrců pak Beata Rajská, Ivana Mentlová, Jindra Jansová nebo Jiří Kalfar.

Nově také Czech Design Week

Móda se bude prezentovat také na podzimních přehlídkách věnovaných designu. Vedle tradičního říjnového Designbloku, který se letos uskuteční hlavně v Průmyslovém paláci na Výstavišti, se v listopadu uskuteční Czech Design Week. Pořadatelé loni vzniklého Prague Design Weeku se kvůli kumulaci přehlídek v podzimním termínu rozhodli nadále organizovat svou akci na jaře.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR (40.-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč