5. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

S designem na procházku? Dubnové tipy neziskovky Czechdesign

Chůze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chůze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

I když počasí procházkám stále nepřeje, CZECHDESIGN přináší tipy jak si tu chladné dubnové procházky zpříjemnit. Další z pravidelné měsíční rubriky kam za designem.

3x něco na cestu

V srdci Prahy, nedaleko Masny na Kozím plácku, kterou jsme Vám doporučili v březnu, vyrostl obchod jako stvořený pro jarní zastavení. Jmenuje se Frutapura a láká nejen čerstvými potravinami, ale i čerstvým interiérem. Ovoce a zeleninu vám personál rád nakrájí, nastrouhá, omyje, odšťaví... záleží, na co máte při procházce městem chuť. Můžete ale nakoupit mnohem více – koření, olej, lanýže – zkrátka pořádnou večeři.

Zdravá a krásná Frutapura;  www.frutapura.cz

Zdravá a krásná Frutapura; www.frutapura.cz

Jste-li milovníci dobré kávy, máme pro vás další kavárnu, jejíž návštěva je povinná. Monolok si zakládá na kvalitě připravovaných jídel a dezertů. Kávu si můžete vybrat z české, nebo zahraniční pražírny. Interiér s kovovou tepanou výzdobu v kavárně není sice náš šálek kávy, ale s grafikou je to lepší. Logo kavárny, nápojové lístky a různé propagační materiály) zpracoval Martin Odehnal.

Kavárna Monolok.; www.monolok.cz

Kavárna Monolok.; www.monolok.cz

Dalším tipem na skloubení designu a chuti je F. H. Prager. Jablářství v Kročehlavách vyrábí cider pro ty, kdo hledají alternativu k pivu a vínu. Dále vyrábí populární maté nebo limonády nejen pro děti. Autorkou povedeného vizuálu je designérka Klára Zápotocká.

Orosenou etiketu cideru F. H. Prager navrhla Klára Zápotocká; www.pragercider.cz

Orosenou etiketu cideru F. H. Prager navrhla Klára Zápotocká; www.pragercider.cz

2x něco na sebe

Na procházku je nutné se dobře obléci – aby nám bylo teplo a abychom vypadali šik. Nakoupit první jarní ohoz můžete v nově otevřeném Lazy Boudoiru. Obchod nabízí především značku Lazy Eye, která vzdává hold hlavně šedesátým létům minulého století. Koupit se zde dají ale i vintage doplňky, nebo nábytek.

Kolová sukně od Lazy Eye ve vás probudí jaro let šedesátých.;  www.lazyeye.cz

Kolová sukně od Lazy Eye ve vás probudí jaro let šedesátých.; www.lazyeye.cz

Inspiraci, co nakupovat a co obléknout, můžete hledat také na dubnové módní akci Shooting Fashion Stars. Jeden z letošních prvních týdnů módy, který se věnuje výhradně mladým nadějným návrhářům, proběhne v termínu 8.-14.4. formou showroomů na několika místech. Hlavní přehlídka pro zvané se bude konat na pražském Masarykově nádraží 11.4. 2013 a bude živě přenášena na internetu.

Shooting Fashion Stars se blíží; www.sfstars.cz/cs

Shooting Fashion Stars se blíží; www.sfstars.cz/cs

1x něco k vidění

V Domě umění v Brně byla 28. března zahájena výstava Baťova města. Jedná se o výstup z unikátního projektu Nadace Bauhaus, který v letech 2010-2011 sledoval vývoj a osud několika míst po celém světě, do jejichž historie zasáhl český podnikatel. Můžete prozkoumat efektivní urbanistické postupy a zamyslet se nad tím, jak korporace mění tváře měst. Kurátory výstavy jsou Markéta Březovská a Rostislav Koryčánek. Baťův svět pro vás bude otevřen až do 19. května.

Baťův svět, Patník u Bata Avenue v Batanagaru, v pozadí dělnický šestidomek

Baťův svět, Patník u Bata Avenue v Batanagaru, v pozadí dělnický šestidomek

1x objevujeme mladého designéra

Představujeme módní designérku Janu Kochánkovou, která šije pod značkou Koko. Jana se věnuje mimo jiné soše a malbě, a to všechno se v její práci s textilem odráží. Využívá techniku sítotisku, kterou neustále zdokonaluje. Svou aktuální kolekci Omni se rozhodla celou podřídit zásadám eko-módy. Všechny modely jsou z biobavlny, barviva jsou ekologicky šetrná. Návrhy Koko mají často asymetrické tvary a dají se koupit v kamenných obchodech i objednat online.

Kolekce Omni od návrhářky Koko je celá bio.; www.kokoland.org

Kolekce Omni od návrhářky Koko je celá bio.; www.kokoland.org

Bonusový tip

Každý čtvrtek (a to nejen v dubnu) na stránkách www.czechdesign.cz přibývá nový díl seriálu Designem k prosperitě. Připomíná veřejnosti příklady projektů, kde se sázka na dobrý design vyplatila. Po náročném dni tak usedněte na chvilku k monitoru a podívejte se, které firmy dokázaly z názvu svého produktu vytvořit synonymum pro produkt samotný.

TON na Karlově náměstí

Seriál Designem k prosperitě provází čtenáře encyklopedií designových podnikatelských tref do černého.; www.czechdesign.cz, TON

Designové tipy neziskovky CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Czechdesign

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!