Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sagrada Familia se zbaví lešení až v roce 2028

Design

  7:00
BARCELONA - Slavná katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina), která se nachází v centru katalánské metropole Barcelony, bude dostavěna nejpozději v roce 2028. Uvedl to Joan Rigol, předseda výboru pověřeného dokončením této baziliky z dílny architekta Antonia Gaudího.

Sagrada Familia foto: Reuters

"Sagrada Familia by měla být hotová k oslavám stého výročí architektovy smrti, které připadá na rok 2026, či nejpozději o dva roky později," citoval Rigola britský deník The Guardian.

Rigol informoval, že v uplynulých měsících byla mimo jiné zahájena stavba 40 metrů vysoké kupole. Pracuje se také na osmi z celkem 18 věží, které bude mít tato výstřední budova, patřící k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Španělska. Deset dalších věží ještě zbývá vytvořit.

Tato část chrámu Sagrada Familia byla dostavěna až po Gaudího smrti podle jeho plánů. Autorem soch je Josep Maria Subirachs.

Po vybudování věže sahající 170 metrů nad zem, ve které bude výtah dopravující turisty na vrchol, se má bazilika stát vůbec nejvyšší katedrálou na světě. Nejvyšší věž by měla být hotová za sedm let.

Se stavbou se začalo podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar, ale koncem roku 1883 práce převzal Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926, kdy Gaudího srazila tramvaj, se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely.

Gaudí: Můj zákazník nespěchá

Vzhledem k finanční i architektonické náročnosti si ani Gaudí (1852-1926) o rychlosti stavby katedrály, která je pozoruhodnou směsicí novokatalánského stylu, secese a moderny, iluze nedělal. "Můj zákazník nespěchá," konstatoval jednou tento génius s poukazem na Boha.

Sagrada Familia

Katedrálu loni při své návštěvě vysvětil papež Benedikt XVI. Krušné chvilky zažil svatostánek letos v dubnu, kdy byl úmyslně založen požár v sakristii. Jeho následky se stále likvidují. "Škody jsou větší, než jsme předpokládali," sdělil hlavní architekt projektu Jordi Bonet, podle nějž nyní úřady zvažují instalaci detektorů kovu u vchodu.

K dokončení stavby přispívá každoročně vstupné od zhruba tří milionů platících turistů. K 30 milionům eur ze vstupenek dalších 500 milionů eur proudí od dárců.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat