Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Sagrada Familia se zbaví lešení až v roce 2028

Sagrada Familia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sagrada Familia | foto: Reuters

BARCELONA Slavná katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina), která se nachází v centru katalánské metropole Barcelony, bude dostavěna nejpozději v roce 2028. Uvedl to Joan Rigol, předseda výboru pověřeného dokončením této baziliky z dílny architekta Antonia Gaudího.

"Sagrada Familia by měla být hotová k oslavám stého výročí architektovy smrti, které připadá na rok 2026, či nejpozději o dva roky později," citoval Rigola britský deník The Guardian.

Rigol informoval, že v uplynulých měsících byla mimo jiné zahájena stavba 40 metrů vysoké kupole. Pracuje se také na osmi z celkem 18 věží, které bude mít tato výstřední budova, patřící k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Španělska. Deset dalších věží ještě zbývá vytvořit.

Tato část chrámu Sagrada Familia byla dostavěna až po Gaudího smrti podle jeho plánů. Autorem soch je Josep Maria Subirachs.

Tato část chrámu Sagrada Familia byla dostavěna až po Gaudího smrti podle jeho plánů. Autorem soch je Josep Maria Subirachs.

Po vybudování věže sahající 170 metrů nad zem, ve které bude výtah dopravující turisty na vrchol, se má bazilika stát vůbec nejvyšší katedrálou na světě. Nejvyšší věž by měla být hotová za sedm let.

Se stavbou se začalo podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar, ale koncem roku 1883 práce převzal Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926, kdy Gaudího srazila tramvaj, se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely.

Gaudí: Můj zákazník nespěchá

Vzhledem k finanční i architektonické náročnosti si ani Gaudí (1852-1926) o rychlosti stavby katedrály, která je pozoruhodnou směsicí novokatalánského stylu, secese a moderny, iluze nedělal. "Můj zákazník nespěchá," konstatoval jednou tento génius s poukazem na Boha.

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Katedrálu loni při své návštěvě vysvětil papež Benedikt XVI. Krušné chvilky zažil svatostánek letos v dubnu, kdy byl úmyslně založen požár v sakristii. Jeho následky se stále likvidují. "Škody jsou větší, než jsme předpokládali," sdělil hlavní architekt projektu Jordi Bonet, podle nějž nyní úřady zvažují instalaci detektorů kovu u vchodu.

K dokončení stavby přispívá každoročně vstupné od zhruba tří milionů platících turistů. K 30 milionům eur ze vstupenek dalších 500 milionů eur proudí od dárců.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.