Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace ze starých trabantů

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace ze starých trabantů foto: Signal Festival

Od čtvrtka 10. do neděle 13. října 2019 proběhne v Praze už sedmý ročník Signal Festivalu. Tentokrát návštěvníkům představí 18 instalací od tvůrců z České republiky i ze zahraničí. Festival bude provázet společné téma, kterým se k 30. výročí od významných společenských změn v České republice stala revoluce. V této souvislosti se prostřednictvím instalace Trabi zavzpomíná i na exodus východních Němců.
  5:24

Instalace Trabi vznikla za podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. V rámci oslav třicetiletého výročí těchto událostí v zahradách ambasády bude také možno dne 28. září zhlédnout upravenou verzi instalace přímo v místech, kde stál uprchlický tábor pro občany východního Německa, hledajících cestu do svobodné Evropy.

Za instalací stojí Studio Signal Production, pořadatel Signal Festivalu, a organizace Post Bellum, která se věnuje systematickému vyhledávání a nahrávání vzpomínek pamětníků na klíčové momenty 20. století. Mediálním partnerem je Česká televize.

 Centrem Prahy tehdy proudily davy lidí, kteří běželi vstříc svobodě a volnosti. Celkem se přes Velvyslanectví Spolkové republiky Německo dostalo do západního Německa 15 000 východních Němců. Audiovizuální instalace Trabi, skládající se z deseti východoněmeckých automobilů značky Trabant, připomene tuto událost revolučního podzimu, po které zůstalo na Petříně a okolí kolem tisíce opuštěných trabantů. Ty tam byli uprchlíci nuceni zanechat.

Projekt nabídne vzpomínky obou stran, tedy překvapených Čechů, kterým se obrazy prchajících Němců lezoucích přes plot ambasády vryly navždy nesmazatelně do paměti, stejně jako autentické příběhy Němců, jejichž cesta za životní svobodou směřovala právě přes Prahu. Spektrum těchto pamětníků je maximálně různorodé. Návštěvníci uslyší vzpomínky prvních německých uprchlíků, popelářů, kteří monitorovali dění takzvaně z ulice, ale i reakce tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Ten nechal pod tlakem vypravit vlak s uprchlíky do západního Německa.

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace...

„Oni běželi, dobíhali, tlačili se, my jsme stáli tiše, nehnutě, ani jsme se raději na sebe moc nedívali, bylo nám všelijak, hlavně trapně,“ vzpomíná na zářijové dny roku 1989 politik a historik, Petr Pithart.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!