Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Signal festival si posvítí na současné české umělce, představí i talenty

Design

  6:55
Signal festival už šestým rokem nabízí nejen atraktivní podívanou, ale také možnost seznámit se s tvorbou ceněných současných umělců, kteří vystavují i ve významných galeriích.

Festival Signal - Náměstí míru foto: MAFRA - František Vlček

Signal jejich světelné instalace zpřístupňuje sta tisícům lidí mimo tradiční galerijní prostory. Letos mohou obdivovat působivá díla především českých tvůrců, například Ivana Kafky, Richarda Loskota, Michala Škapy, Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina. Dva z nich vyzdvihla prestižní Cena Jindřicha Chalupeckého. Zahraničí zastupuje třeba uznávaný švýcarský umělec Zimoun. Festival zároveň prostřednictvím grantové výzvy SIGNAL CALLING podporuje nadějné tuzemské talenty. Celkem 22 děl, z toho 14 od českých umělců, prozáří Prahu od 11. do 14. října.

Richard Loskot a Studio UAII - Nebe na Zemi, Clam-Gallasův palác
Festival Signal

„Signal festival je nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice a díky své dostupnosti a atraktivitě si návštěvu některé z jeho instalací nenechá ujít velké množství lidí, kteří například do galerie nikdy nezavítají. Tato skutečnost otevírá možnosti velkému počtu návštěvníků představit zejména české respektované umělce, kteří jsou ceněni galeriemi napříč celým světem,“ upozorňuje programový koordinátor festivalu Matěj Vlašánek. 

Signal

Světelný festival SIGNAL je největší kulturní událost v České republice, která díky jedinečnému propojení umění, městského prostoru a moderních technologií za svou pětiletou existenci přilákala do kulis Prahy více než 1, 5 milionu diváků. Festival v sobě spojuje jedinečným způsobem vizuálně atraktivní díla s náročnými instalacemi mezinárodní kvality. Svou koncepcí tak oslovuje jak širokou, tak odbornou veřejnost. Díky podpoře nových uměleckých děl je SIGNAL festival respektovanou platformou i v mezinárodním měřítku a vyhledávaným místem pro seznámení se s nejnovějšími projekty oboru. Financování festivalu tvoří podpora dotačních programů, zejména Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva kultury a zapojených městských částí, dále partnerství s komerčními subjekty a výnosy z vedlejší činnosti festivalu.

K nejvýraznějším osobnostem tuzemské výtvarné scény patří v posledních dvou dekádách tvůrčí dvojice Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. O jejich jedinečnosti se mohli přesvědčit i návštěvníci světových výstav EXPO v Šanghaji a Miláně. Rittstein také obdržel Chalupeckého cenu, oba pak získali Magnesii Literu za knihu Proč je noc černá. Ve společných multimediálních projektech je zajímá střet posledních přírodních kultur s globalizovanou, technologicky vyspělou civilizací. Metaforou tohoto paradoxu současného světa je i jejich několikametrová instalace Paralelně spolu. Filmovo-sochařský objekt v podobě rozříznutého automobilu bude umístěn na Staroměstském náměstí.

Cenu Jindřicha Chalupeckého měl na dosah i Richard Loskot, nominován byl celkem třikrát. Jeho technologická zátiší a prostorové kompozice umocňují lidské vnímání. Na Signal festivalu slibuje Nebe na Zemi. Světelná instalace s tímto názvem se inspiruje nočním letem nad bouřkovými mraky a zároveň vzbuzuje pocit vznášení se nad mohutným světelným oceánem. Tento zážitek, který na návštěvníky čeká ve dvoraně Clam-Gallasova paláce, vytvořil s volným uskupením umělců, architektů a designérů UAII.

Do programu Signal festivalu přispěje i streetartový umělec Michal Škapa. Své umění z ulice přenesl i do galerií, například na světovou výstavu EXPO v Šanghaji. Instalace Michala Škapy Neon odkazuje k autorovu zájmu o výtvarné využití neonových prvků a vůbec média světla. Díky tomuto umělci mohou návštěvníci spatřit ducha Atria Žižkov. Světelná kostra i svítící nervový systém připomínají tragickou historii tohoto místa spojeného s morovými epidemiemi a válkami.

Svítící menu

Procházku „prosvícenou“ metropolí si můžete zpestřit ochutnáním svítícího menu. Neon Food Lounge dostupný po celou dobu festivalu, každý den od 17 do 23 hodin na Slovanském ostrově před restaurací Žofín Garden. V Neon Food Lounge si můžete užít mystickou světelnou atmosféru. Kromě UV nábytku a posezení vás čeká ukázka table-mappingu – vizuální projekce na jídelní stoly. Hlavní show se bude odehrávat ve středovém baru, kde můžete zakoupit svítící pokrmy jako UV donuty, UV panna cottu, UV popcorn, UV cukrovou vatu, UV jelly cake nebo UV zmrzlinu. Svítit budou také nápoje, ochutnat můžete UV bubble tea, UV gin&tonic nebo prosecco s mučenkovým UV kaviárem. Spoustu zábavy si tak užijí děti i dospělí. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!