26. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Skleněných 5 NEJ Adély Krejčové: stůl Zahy Hadid i český vtip

Adéla Krejčová a její objekt Blaze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adéla Krejčová a její objekt Blaze | foto: Preciosa

Designérka a sklářka Adéla Krejčová doporučuje neviditelné sochy, český vtip i netradiční práci slavné architektky Zahy Hadid.


Nejdéle jsem se zastavila u vystaveného díla Jakuba Berdycha a jeho skleněných váz Proměna. Jeho dílo ve mně vyvolalo spoustu pocitů. Obdiv, jak propojit klasické řemeslo s novým pohledem na překonaný design a zároveň ho obohatit o jistý druh vtipu.


Jakub Berdych: Proměna

Jakub Berdych: Proměna

 

Nejpřekvapivější pro mě byl design skleněného stolu s názvem Liquid Glacial Table. Autorkou je známá a uznávaná architektka a designérka Zaha Hadid. Její všestrannost na poli designu mě nepřestává udivovat. Typické linie protínají každý z jejich designů včetně tohoto skleněného stolu.


Skleněný stůl Zahy Hadid

Skleněný stůl Zahy Hadid

Nejsledovanější umělkyní je pro mě Američanka Karen LaMonte. Její tvorba mě zaujala po návštěvě studia Lhotský, kde jsem mohla obdivovat jedno z jejich děl. Jednalo se o dětské šatičky, které byly vyrobeny technikou tavené plastiky. Přes reliéfy šatů se autorka propracovala k samostatně stojícím objektům ,,sochám´´. Lehce, tajuplně až étericky působící skleněné šaty se staly nezaměnitelným rukopisem této umělkyně.


Karen LaMonte

Karen LaMonte


Nejposlednější realizace, kterou jsem vytvořila v rámci XI. Mezinárodního sklářského sympozia, je sada talířů s názvem Prolnutí. Jednoduchý tvar s výbrusem a prořezem, který dává vyniknout vnitřní struktuře objektu a zároveň je umocněn barevným kontrastem vrstev skla. Poznávání a ,, ohmatání´´ technologií, komunikace se zahraničními výtvarníky a celková atmosféra sympozia byla sama o sobě inspirativní.


Adéla Krejčová: Prolnutí

Adéla Krejčová: Prolnutí


Nejaktuálnější je v současné době vzorování nových designů svítidel a skla pod firmou PRECIOSA-LUSTRY a.s., kde pracuji jako designérka. Hledání nových tvarů a možnost vzorování na sklářské huti vytváří ideální propojení pro vznik neobvyklých designů skleněných objektů. Jedno z posledních děl. Zatím bez názvu.


Práce Adély Krejčové

Práce Adély Krejčové


ADÉLA KREJČOVÁ

Talentovaná designérka a sklářka, kterou můžete znát coby autorku svítidel Preciosa, s tradiční českou firmou spolupracuje už čtvrtým rokem. Kromě svítidel zaujala už svými školními pracemi, například šperkem, který vtipně reaguje na současný fenomén komunikace po síti, nebo realizacemi pro první ročník mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libesnký Award v roce 2009. O jejím talentu a preciznosti se můžete v následujících dnech sami přesvědčit - zítra v Pražské galerii českého skla začíná její samostatná výstava Detail, v níž Krejčová představí jak své vlastní práce od roku 2005, tak realizace pro Preciosu.

Adéla Krejčová a její objekt Blaze

Adéla Krejčová a její objekt Blaze

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!