Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Sklo zažívá renesanci. Podívejte se na práce studentů vystavené v galerii Kvalitář

Rozmanité přístupy studentů SKLA FUD UJEP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozmanité přístupy studentů SKLA FUD UJEP | foto: Kvalitář

Sklo jako fenomén zažívající svou vrcholnou renesanci. Sklo jako komodita, umělecké dílo i materiál budoucnosti. Nové přístupy zpracování skla, na výstavě s názvem 1MATR1KULACE představí ateliér Skla z Ústí nad Labem v galerii Kvalitář.

Letošní rok designových výstav galerie Kvalitář věnovala sklu. Jednotlivé práce studentů v sobě nesou umělecké, konceptuální, kinetické i technicistní aspekty a nebojí se experimentu.

Nikola Čermáková, Odrazit a rozhoupat, kynetický objekt co svítí ve tmě
Instalace 01 ve tvaru jedničky

„Projekt studentů ateliéru Skla perfektně zapadá do dlouhodobého konceptu Kvalitáře, který se věnuje prolínání umění a designu. Soustředíme se na umělecká díla s aspekty designu a zároveň na design s přístupem volné tvorby,“ dodává kurátor Jan Dotřel.

I expozice samotná je koncipována jako procesuální projekt, do kterého v průběhu jeho trvání kurátorsky zasáhne několik osobností českého designu. Těmi budou Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deFORM, kurátor a teoretik Adam Štěch, kurátor a vedoucí sbírky Skla Uměleckoprůmyslovéh muzea Milan Hlaveš a kurátor Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 

Objekty od Studia LLEV

Během trvání výstavy budou tak budou moci návštěvníci navštěvovat doprovodný program v podobě přednášek a sledovat proměnu instalace. Na vernisáži proběhne křest katalogu, který vychází k příležitosti výstavy. Katalog představí nový koncept ateliéru, založený na tvůrčím dialogu mezi pedagogy a studenty.

Historie ateliéru Sklo z Ústí nad Labem sahá až k samotným počátkům mladé ústecké univerzity a byl to právě vznik tohoto výtvarného sklářského oboru, při pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v roce 1992, který později inicioval i založení samostatné Fakulty umění a designu, přesně před 25 lety.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.