130 let

Výstava S.H.O.E.S. | foto: Fred Ernst

Doporučujeme

Slavná Kunsthal vykročila do nové sezóny na vysokých podpatcích

Design
  •   6:00
Po sedmiměsíční rekonstrukci zaměřené na ekologičtější provoz, větší bezpečnost a příjemnější logistiku pro návštěvníky, se slavná Kunsthal v Rotterdamu od Rema Koolhaase opět otevřela veřejnosti. Mezi šesti současnými výstavami poutají pozornost například S.H.O.E.S a retrospektivní expozice finské textilní módní značky Marimekko.

“Po dvaceti letech intenzivního provozu bylo potřeba udělat údržbu a také nezbytné změny, aby budova lépe odpovídala současným požadavkům na provoz a přísným ekologickým kritériím,” uvedla ředitelka galerie Emily Ansenk. Skleněná fasáda a střecha jsou nyní například opatřeny materiály s výbornou izolací, stejně tak nové úsporné osvětlení je méně náročné na spotřebu energie. Nejmodernější klimatizace a předělení některých částí skleněnými stěnami výrazně snižuje spotřebu energie. 

Kunsthal

Největší viditelná změna v dispozici budovy je otevření nového hlavního vchodu z Muzejního parku. “Tím se stala Kunsthal mnohem živější,” řekla Ellen van Loon z architektonické kanceláře OMA (Rem Koolhaas), která celou rekonstrukci projektovala a dozorovala. Návštěvníci totiž nyní vcházejí do galerie kolem restaurace a galerijního obchodu, které jsou tak lépe začleněny do celkového chodu galerie. Naopak druhý vchod umožnil, že velké auditorium je možné podle potřeby oddělit od výstavních prostor a je tak možné jeho případné pronajímání na různé akce pro uzavřenou společnost.

Přes tyto změny ale zůstává původní koncept Kunsthal zachován. “Přestavba ukázala, že na této novátorské budově mohl být proveden určitý upgrade podle současných potřeb, ať již z technického hlediska nebo hlediska jejího využití. Její poslání kulturního stánku zůstalo nezměněno, naopak se ještě posílilo,” vysvětlila Ellen van Loon.

Noční můra ředitelky

Není ovšem žádným tajemstvím, že jedním z cílů rekonstrukce bylo i posílení bezpečnosti budovy a vystavovaných exponátů. Rekonstrukci totiž urychlila událost, která je dodnes černou můrou nejen pro ředitelku galerie Emily Ansenk, ale i pro celou kulturní veřejnost. V říjnu 2012 bylo totiž z galerie odcizeno 7 děl od Picassa, Gauguina, Moneta a Matisse v celkové hodnotě téměř 18 milionů EUR. Obrazy se dosud nenašly a některé z nich byly nejspíš spáleny.

Kunsthal

Nově zrekonstruovaná galerie otevírá hned několika zajímavými výstavami, z nichž nejvíce pozornosti, zejména u návštěvnic, budí jistě expozice s názvem S.H.O.E.S. Představuje plejádu téměř 500 dámských bot, většinou na vysokých podpatcích, vytvořených od počátku minulého století až po současnost věhlasnými světovými návrháři, ale i současnými nadějnými talenty. Mezi nejatraktivnější exponáty patří například surrealistické dílo “Hommage a Braque”, které vytvořil André Perugia v roce 1931 nebo první “brikety” – sandály na vysoké podrážce, které navrhl Salvatore Ferragamo v roce 1938 pro Judy Garland. Nechybí ani Manolo Blahnik, Christian Louboutin, Alexander Mc Queen nebo Vivienne Westwood, jejíž černé lodičky, či spíš lodě, zapůjčené z Baťova muzea v Torontu vévodí plakátům a propagačním materiálům k výstavě. Výstava byla připravena za spoluúčasti veřejnosti, která nejenže hlasováním toto téma vybrala, ale mnohé majitelky svoje skvosty na výstavu i zapůjčily.

Ikonický design i v letadle

Výstavu S.H.O.E.S doplňuje expozice ikonické finské značky textilního designu Marimekko, která od svého založení v roce 1951 systematicky ovlivňuje módu a životní styl milionů svých uživatelů. Některé jejich vzory, jako například ten květinový se jménem Unikko, jsou tak slavné, že musí být povědomé i těm, kteří nemají o jméně Marimekko ani tušení. 

Marimekko pro Finnair

Od loňského roku se s ním například mohou setkat na cestách s leteckou společností Finnair, pro kterou vytvořila Marimekko design textilií a nádobí a „oblékla“ i některá jejich letadla. Návštěvník expozice s názvem “Marimekko – Design for Happy Life”, získá přehled o historii a tvorbě této módní značky, jež si vždy zakládala na vysoké kvalitě a jejíž šaty kdysi nosila i Jacqueline Kennedy.

Obě výstavy jsou k vidění až do 11. května.

KUNSTHAL

Výstavní galerie Kunsthal byla postavena v roce 1992 podle projektu holadského architekta Rema Koolhaase. Bylo to jeho první významné dílo, které vzbudilo mezinárodní ohlas. Svým konceptem i provedením to bylo dílo velmi novátorské. Koolhaas použil a kombinoval materiály způsobem, který do té doby nebyl běžný (pohledový beton v interiéru v kombinaci se dřevem, sklem a plastem; ocelové skleníkové trubky jako podpůrné sloupy apod.). Plastové židle mnoha barev pro auditorium vytvořila slavná holandská továrna na kancelářský nábytek Gispen. Kunsthal slouží jako výstavní galerie a nemá vlastní sbírku. Od svého začátku ale pořádá prestižní výstavy holandských i světových umělců a designérů. V roce 2012 bylo během výstavy moderního umění odcizeno z galerie 7 děl zapůjčených nadací Triton. Dodnes se nenašla. Nejúspěšnější akcí za uplynulých 10 let byla loňská přehlídka francouzského módního návrháře Jean-Paul Gaultiera “The Fashion World of Jean Paul Gaultier”, kterou během 3 měsíců navštívilo 170 tisíc návštěvníků. Za tuto výstavu a doprovodný program, který přilákal i nové cílové skupiny, obdržela Kunsthal v loňském roce ocenění Artifex Award 2013 udělované kulturním institucím za skvělé podnikání.

Autoři: Lidovky.cz