11. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Slovensko má kulturní centrum, které mu můžeme tiše závidět

Roku 2009 doplnil areál Stanice multifunkční objekt S2. Jeho sál od té doby hostil stovky kulturních akcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roku 2009 doplnil areál Stanice multifunkční objekt S2. Jeho sál od té doby hostil stovky kulturních akcí. | foto: Archiv Stanice

Začátek srpna jsem strávil v Žilině. Přesněji na Stanici, bývalé, dnes z hlediska vlakového provozu velmi málo využívané železniční zastávce Žilina-Záriečie. Byla postavena v roce 1946, v roce 2003 ale vstoupila do nového života.


Kulturní organizátor Marek Adamov ze sdružení Truc sphérique se tehdy rozhodl provozovat ji jiným způsobem - jako nezávislé kulturní centrum, místo setkávání, výměny názorů, místo hudebních produkcí, divadelních představení, filmových produkcí amnoha dalších činností. Podařilo se mu stanici získat do nájmu na třicet let, což ve městě, kterému tehdy šéfoval nechvalně proslulý primátor Ján Slota, byl bezpochyby husarský kousek. Kulturní program Stanice je velmi pestrý a kvalitní a mohu ho maximálně doporučit, za důležitější ale považuji snahu o postupnou kultivaci nejen značně zdevastovaného nádraží, ale i dosti rozsáhlého okolí.

Obklíčená nadjezdem, přístupná podchodem


Stanica se totiž nachází na místě zvláštních kvalit. Fyzicky sice na okraji širšího centra města a velmi blízko skutečnému historickému jádru, ale pocitově dosti daleko. Může za to umístění uprostřed kruhového objezdu o průměru skoro 150 metrů, který díky vyzdvižení nad terén pomocí mohutných betonových sloupů působí mnohem rozměrněji, než ve skutečnosti je. Stejně tak hlavní přístup od centra, pomocí podzemního pěšího podchodu zesiluje dojem skutečné periferie. Možná právě proto bylo možné toto místo získat do tak dlouhodobého nájmu.

Od začátku se na rekonstrukci podíleli provozovatelé vlastními silami a začali prostředí přetvářet s pomocí mnoha desítek dobrovolníků, a to nejen v rámci letních workshopů s názvem Living Underground. Začali pochopitelně úpravami interiéru, prostorem galerie, přednáškovým sálem v podkroví, barem s vlakovou čekárnou (která, jak už jsem poznamenal, stále slouží svému původnímu účelu) i vlastními kancelářemi. Postupně ale expandovali také do exteriéru - bar se rozšířil úpravou venkovní terasy ze západní strany (autory byli Martin Jančok a Michal Marcinov). Za devět let existence došlo i k rekonstrukci původního baru, ten nový navrhli designéři Peter Liška a Dušan Veverka.

S2: Stanica se rozšiřuje


Úpravy se však nezastavily pouze v budově Stanice. Zasloužené pozornosti se dočkal pěší podchod, který byl v rámci workshopu přeměněn v galerii, postupně se upravuje přilehlý park a dosud poslední, pro mě asi nejkontroverznější úpravou je oplocení celého místa. Názory na něj se mohou lišit, ale podle provozovatelů přece jen pomohlo zvýšit pořádek.

Stavba Objektu S2

Stavba Objektu S2

Architektonicky nejzajímavějším doplňkem se stal samostatně stojící sál v půdorysu osmičky, jehož strop tvoří dálnice. Snad nejlépe se dá popsat výčtem: tři tisíce pivních přepravek, osm set slaměných balíků, deset metrů krychlových desek, šedesát OSB desek, sto dvacet železničních pražců, jeden lodní kontejner o délce dvanácti metrů, dvě tatrovky jílovité hlíny, deset tisíc hřebíků, jeden kilometr závitových tyčí, tisícmatek a podložek, tisíc pět set vrutů do dřeva, jedna tatra štěrku, sedm tisíc eur a spousta práce zhruba stovky dobrovolníků pod vedením holandského stavitele Toma Rijvena.


Došlo tak k podstatnému nárůstu kapacity Stanice, dovnitř se vejde až dvě stě diváků. Návštěva S2 mě nadchla. Experimentální způsob její výstavby je cítit i pár let po dokončení. Dvacet metrů dlouhá a deset metrů široká hala leží bez základů na štěrkem upravené rovině a zatím svému účelu slouží i po třech letech výborně.

Synagoga a S3


Momentálně tým ze Stanice pracuje na dalších dvou dosud jednoznačně nejnáročnějších projektech. Stanici by rádi rozšířili o S3, galerijní a přednáškový prostor složený ze sedmi lodních kontejnerů navržený Martinem Jančokem z ateliéru Plural.

Projekt S3.

Projekt S3.

Mnohem ambiciózněji se jeví projekt rekonstrukce a nového využití bývalé žilinské synagogy. Jde o mimořádnou architektonickou stavbu, navrženou legendárním Peterem Behrensem, u kterého v dobách svých začátků pracovala např. i trojice z nejvýznamnějších architektů -Walter Gropius, Mies van der Rohe a Le Corbusier. Za socialismu byla přestavěna na kinosál, který v ní vydržel až do nedávných let. Nyní to vypadá na světlejší budoucnost. Záměrem je vytvořit z ní výstavní prostor, kunsthalle. Autorem studie je rovněž Martin Jančok (více aktuálních informací najdete na webových stránkách www.stanica.sk).

Architekti, grafici i designéři v příkladné spolupráci


Na oba tyto projekty budou potřebovat spoustu podpory, morální, fyzické, ale i finanční. Neznám mnoho organizací, které bych raději doporučil vaší pozornosti - v Česku asi žádnou. Za naprosto příkladnou je třeba označit spolupráci provozovatelů s architekty, grafiky, designéry. Dlouhodobě kolem sebe budují síť přátel, kteří se spíše stávají členy rodiny než vykonavateli externích služeb. O každém záměru se dlouho diskutuje a pak se rovněž dlouho realizuje, nejen z důvodu nedostatku financí.


FAKTA:

Zakladatel: Marek Adamov, Truc sphérique Architekti: Tomáš Dupkala, www.endorfine.sk Martin Jančok, www.plural.sk Michal Marcinov Realizace: 2003 - dosud www.stanica.sk

Během tohoto procesu dochází ke změnám, realizace se uzpůsobují skutečným potřebám hostů i zaměstnanců. Výsledky možná nejsou tak radikální, aby vám způsobily zrychlení tepu, ale o to lépe se cítíte, když je alespoň navštívíte nebo když je můžete pravidelně využívat. Mě to zatím potkalo třikrát, ale budu se sem vracet pravidelně., Lidové noviny
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...