13. června 2016 7:52 Lidovky.cz > Relax > Design

Smutné výročí: Když Gaudího srazila tramvaj, považovali jej za žebráka

Ve světelné projekci vynikl každý detail katedrály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve světelné projekci vynikl každý detail katedrály. | foto: Reuters

Před 90 lety, 10. června 1926, zemřel španělský architekt a urbanista Antonio Gaudí y Cornet. Asi nejznámější představitel španělské secese byl autorem řady obytných domů i sakrálních staveb, jež se vyznačují originálním a snadno rozpoznatelným rukopisem. K nejznámějším stavbám patří velkolepá barcelonská katedrála Sagrada Familia či v témže městě situovaný dům Casa Batlló.

Pro Gaudího, v jehož zdobných stavbách se prolínají prvky řady historických architektonických stylů, bylo osudovým setkání se španělským průmyslníkem Eusebiem Güellem.

Ten Gaudímu svěřil projekt na vybudování svého paláce v centru Barcelony, a později mu dal za úkol vypracovat návrh na vybudování zahradního města. Stavba tohoto utopického projektu byla zahájena v roce 1900, ale kvůli první světové válce nebyla nikdy dokončena a zbylo z ní jen torzo v podobě takzvaného Güellova parku.

Detaily fasády zasvěcené Narození.
Věže katedrály v záplavě barev.

Vrcholem Gaudího tvorby měla být pětilodní bazilika s třemi loděmi napříč, věží vysokou 170 metrů a dvanácti zvonicemi. O dokončení katedrály zasvěcené svaté rodině, z níž dnes stojí sotva pětina, si však ani sám Gaudí nedělal iluze.

Během stavby kostela přestal architekt dbát o svůj zevnějšek do té míry, že když jej počátkem června 1926 porazila tramvaj, považovali ho za žebráka. Až po několika dnech v něm poznali slavného architekta a jeho smrt se stala národní tragédií.

ČTK