Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soběstačný dům českých studentů uspěl v USA. Jak funguje?

Design

  16:00
Tým studentů ČVUT navrhl a postavil experimentální dům budoucnosti, který uspěl v mezinárodní prestižní soutěži Solar Decathlon a dnes má svou českou premiéru. V online rozhovoru se čtenáři mladí architekti uvedli, že na celém projektu pracují několik let.

Air House foto: airhouse.cz

"I když to zní neuvěřitelně, na projektu pracujeme již téměř dva roky, počítám-li to od doby, kdy jsme začali s návrhem domu, se kterým jsme se do soutěže hlásili. Během posledního roku jsme museli postupně projektovat a odevzdávat projektovou dokumentaci od studie po realizační dokumentaci, dokumentace skutečného provedení stavby nás ještě čeká. Pro většinu z nás byla soutěž jako bonus k běžnému studiu nebo práci. Půl roku nás ale plně zaměstnává," přiblížili celý proces studenti.

PŘEČTĚTE SI CELÝN ON-LINE ROZHOVOR

Jak se jim Air House povedl se můžete přesvědčit sami. Dnes v 18:00 ho před budovou Fakulty architektury slavnostně otevřou a veřejnost si ho bude moci prohlédnout do začátku srpna, pak bude stavba rozebrána a přemístěna na samotnou soutěž do USA. "Po skončení soutěže se dům vrátí zpátky do Čech a plánujeme jeho umístění v rámci nově vznikajícího Centra energeticky efektivních budov, kde bude k dispozici studentům a dalšímu výzkumu. Těšilo by nás, kdyby si v budoucnu našel své obyvatele," uvedli autoři.

Tým projektu Air House.

Tým projektu Air House.

Air House je zatím řešen pouze pro účely soutěže, tedy jako prototyp. "V Kalifornii nebude připojen k žádným sítím, kromě tzv. microgrid, do které dodává vyrobenou elektrickou energii a ze které si ji zase odebírá," uvedli studenti a dodali, že cena celého projektu se pohybuje kolem 300 tisíc dolarů:  "Financování bylo pro nás velkou výzvou. Účast v  je spojená s grantem pořadatele soutěže, který představuje 15% celkového rozpočtu projektu. Další jeho části pokrývají grantové programy (25%) a komerční zdroje (40%), ze kterých je převážně financována výstavba domu."

Cena v běžné produkci? Tři miliony korun

Nyní je Air House vybavený těmi nejmodernějšími technologiemi  a kde o jedinečnou stavbu, kdyby však byl vyráběn sériově, cena by se podle autorů dostala ke třem milionům. "Také by záleželo i na tom, jak by dům byl vybaven. Tak, jak je nyní realizován, je vybaven špičkovými technologiemi a mnozí z našich sponzorů a partnerů se v domě prezentují tím nejlepším, co momentálně nabízejí, " dodali členové týmu Solar Decathlon 2013 na závěr.

Energetická soběstačnost

"V domě používáme v první řadě pasivní prvky - nadstandardní tepelnou izolaci, orientaci ke světovým stranám, stínění prosklených ploch. Koncept „domu v domě“ pracuje s principem dvou „kůží“. První kůži tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru. Druhá kůže (dřevěná pergola, horizontální a vertikální stínící lamely) funguje jako „nárazníková“ zóna a zmírňuje tepelnou zátěž. Technologie, včetně těch "nových" by měly být v budovách navrhovány v rozumné míře. My je používáme pro měření a regulaci parametrů vnitřního prostředí, pro ovládání zásuvkových okruhů a pro řízení umělého osvětlení," vysvětlili studenti a doplnili, že při stavbě domu byl kladen důraz na výběr přírodních materiálů, na jejich recyklovatelnost a nízkou potřebu energie na jejich výrobu. " 'Ekologičnost' domu budeme posuzovat mimo jiné pomocí hodnotících nástrojů SBToolCZ a LEED," dodali.


Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...